Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣ Ημαθίας – Η μοναξιά της κορυφής για τον Κοπανό, εξαιρετικό ματς στο Ροδοχώρι! (αποτελέσματα, σκόρερς, stats, αποβολές)

14923008_10208549970290079_1764694259_o

Μία ακόμη πολύ παραγωγική αγωνιστική απόλαυσαν οι φανατικοί του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου στην Ημαθία, αλλά και δύο σπουδαία ματς σε Ροδοχώρι και Άραχο.

Το πέρας της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Ερασιτεχνική έβγαλε μια σημαντική είδηση και αυτή είναι η πρωτιά του εντυπωσιακού ΓΑΣ Κοπανού “10Starbet”, που πέρασε για δεύτερη φορά φέτος από τον Άραχο και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, στρογγυλοκάθισε στην κορυφή και μάλιστα χωρίς συγκάτοικο!

Την ίδια ώρα, η ΑΕ Αλεξάνδρειας άφηνε δύο βαθμούς στο Ροδοχώρι, κόντρα σε έναν πολύ αξιόμαχο ΓΑΣ, μια αναμέτρηση εξαιρετικά ποιοτική αλλά και δραματική συνάμα έτσι όπως εξελίχθηκε. Αμφότεροι θα μπορούσαν να αναδειχτούν νικητές από το σημερινό παιχνίδι, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Τους “πράσινους” έπιασε στη δεύτερη θέση ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, ο οποίος αφού σπατάλησε ένα ημίχρονο κόντρα στον μαχητικό Απόλλων, πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε στο τέλος με το εμφατικό 5-0. Χατ-τρικ σημείωσε ο Γιώργος Κίτσας, που φαίνεται το ακλόνητο φαβορί για το φετινό “Χρυσό Παπούτσι”.

Επέστρεψε στις επιτυχίες και το…αγαπημένο του 3-0 (τρίτη φορά φέτος) ο Κεραυνός Επισκοπής. Η ομάδα του Βασίλη Αργυρίου υπερίσχυσε από το πρώτο λεπτό με αντίπαλο την ΑΕ Χαρίεσσας και έφτασε στην επικράτηση, που τον φέρνει στο -3 από την κορυφή.

Νίκη μετά από καιρό για τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, που είχε ένα άκρως αποτελεσματικό πρώτο μέρος κόντρα στον Αχιλλέα και με το 3-1 κόντρα στους “κυανόλευκους” έφτασε τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Δύο τέρματα σημείωσε ο Κώστας Χατζηστεφάνου για τον “δικέφαλο”, το ένα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Τέλος στο Μακροχώρι, η τοπική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη με αντίπαλο τον Ατρόμητο Διαβατού και παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος, αλλά η αποβολή του Πέγιου (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι) τους ανάγκασε να παίξουν για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο και ο έμπειρος Ατρόμητο πήρε την ισοπαλία, χάρη σε τέρμα του Κώστα Παγγούρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 9ης αγωνιστικής :

ΓΑΣ Ροδοχωρίου – ΑΕ Αλεξάνδρειας  1-1 (19′ Τενεκετζή / 36′ αυτογκόλ)

Κεραυνός Επισκοπής – ΑΕ Χαρίεσσας   3-0 (9′-48′ πεν Ντέλλας, 20′ Παραστατίδης)

Δόξα Λιανοβεργίου – ΜΑΣ Βεργίνας  2-1 (12′-44′ Τζέπης / 66′ Φραδέλος)

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΓΑΣ Κοπανού «10Starbet»  1-2 (61′ Μπόσκος / 15′ Σπανός πεν, 83′ Καψάλης)

Μακροχώρι – Ατρόμητος Διαβατού  1-1 (30′ Παπακωνσταντίνου / 64′ Παγγούρας)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Απόλλων Αγίου Γεωργίου  5-0 (52′ πεν-84′ Ποτουρίδης, 59′-66′-89′ Κίτσας)

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Αχιλλέας Νάουσας  3-1 (2′-12′ Χατζηστεφάνου, 23′ Κίτσας Κ. / 71′ Γιάτσος)

Tips και συνολικές αποβολές

– 22 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή 9η αγωνιστική, 16 για τους γηπεδούχους και μόλις 6 για τους φιλοξενούμενους. Την περσινή αντίστοιχη αγωνιστική σημειώθηκαν 10 τέρματα, 12 λιγότερο από φέτος, κάτι που συμβαίνει και στις 9 πρώτες αγωνιστικές!

– 94 οι ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τουλάχιστον ένα γκολ μέχρι στιγμής, 3 τα αυτογκόλ, 18 γκολ με πέναλτι, 210 συνολικά της τέρματα της Α1

– 11 ήταν τα τέρματα που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος στη 9η αγωνιστική, 11 και στο δεύτερο