Δεν θέλει να χάσει με τίποτα (ο Ράμος)

Χωρίς τίτλοΣτο ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα έσωσε τον βαθμό. Κόντρα στη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, ο Σέρχιο Ράμος «χτύπησε» ξανά στο τέλος και ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή της Ρεάλ (3-2) γλιτώνοντας την ομάδα του από τη «γκέλα».

Η «βασίλισσα» προηγήθηκε στο σκορ με τον Μοράτα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως η Ντεπορτίβο αντέδρασε και με δύο γκολ του Χοσέλου (63’, 65’) έφερε… τούμπα το ματς και κρατούσε τη νίκη μέχρι το 84’. Η Ρεάλ, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με γκολ του Ντίαζ στο 84’ ισοφάρισε σε 2-2 και ο Ράμος στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε την ανατροπή (3-2), χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, που διατηρούν τη Ρεάλ στο +6 από τη Μπαρτσελόνα.

Νωρίτερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουίλιαν Χοσέ που σκόραρε δις επιβλήθηκε 3-2 της Βαλένθια και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές.