ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (βαθμολογία)

CzvlgVSWEAU_O1w

Με γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ΟΑΚΑ χάρη στο τέρμα του Μαμπουλού στο 90+4′!

Οταν βλέπεις τον Αραβίδη στο 10′ να γίνεται… Ζιντάν και να βλέπει σαν Ματεράτσι τον Μπέριο, καταλαβαίνεις ότι το ματς δεν θα είναι σαν όλα τα άλλα. Και δεν ήταν. Σε ένα 94λεπτο… ροντέο, η ΑΕΚ που έπαιξε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια με 10 παίκτες άγγιξε τη νίκη μετά το 1-0 του Πέκχαρτ από την απίθανη γκάφα του Περιστερίδη. Και εκεί που οι Κιτρινόμαυροι πίστεψαν ότι τα κατάφεραν, ήρθε η γκάφα και του βοηθού, ο οποίος στο 94′ επέτρεψε στον Μαμπουλού να σκοράρει από θέση οφσάιντ και να δώσει τον βαθμό στον ΠΑΣ!

Κι όμως, το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και με υποσχέσεις για καλό θέαμα, αφού οι δύο ομάδες άγγιξαν το γκολ στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ με την ευκαιρία του Πέκχαρτ από κοντά μετά την μπαλιά του Μάνταλου στο 6′, ο ΠΑΣ με το τετ α τετ του Ζάιρο στο 8′ μετά την πάσα του Μαμπουλού στην αντεπίθεση. Οι Περιστερίδης και Μπάρκας, όμως, είπαν «όχι» και κράτησαν το 0-0. Αυτός που δεν κράτησε, όχι το σκορ αλλά τα νεύρα του, ήταν ο Αραβίδης στο 10′, με συνέπεια να αφήσει με 10 παίκτες την Ενωση για όλο το ματς μετά την κόκκινη που είδε για την κουτουλιά στον Μπέριο…

περισσότερα για το παιχνίδι στο gazzetta.gr

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμοές, Γιόχανσον, Μάνταλος (76′ Γαλανόπουλος), Αραβίδης, Ροντρίγκες (77′ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ (87′ Βάργκας).

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Γαρουυφαλιάς (86′ Γιάκος), Κοζορώνης (72′ Κόντε), Ακόστα (76′ Ναδάλες), Ζάιρο, Μαμπουλού.