Με τον Φλίγκο να…πετά φωτιές! (photos)

Νικηφόρα έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής ο Ολυμπιακός Βόλου.

Χωρίς να… ιδρώσουν ιδιαίτερα οι «ερυθρόλευκοι» και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Φλίγκο, ο οποίος πέτυχε «χατ τρικ» νίκησε με 3-0 τον Θεσπρωτό, σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη. Παρέμειναν στην 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς ο Απόλλων Λάρισας νίκησε με 5-0 τη Νίκη Βόλου και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Θεσπρωτό, κατάφερε ωστόσο να πετύχει γκολ στο 35′, ενώ στην επανάληψη σκοράροντας δύο τέρματα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (58′-61′), «καθάρισε» το παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

το φιλμ της αναμέτρησης και φωτογραφίες στο goalpost.gr

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης (46′ Σουάνης), Ντόικιτς, Ζώνας, Πότσι (46′ Σταύρου), Οικονόμου (65′ Ευθυμιάδης), Δωματάς, Μουκάμ, Μασάντο, Φλίγκος

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Μέμμος (65′ Μπλέτσας), Γιάκος (77′ Πολυχρονιάδης), Ντόκος, Σούκιας, Μπίκας (90′ Κωστάκης).