ΦΑΣ Νάουσα – Απόλλων Παραλιμνίου 0-2 (βαθμολογία)

Σπουδαίο “διπλό” σε μια δύσκολη έδρα για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, που ξεκίνησε δυνατά το 2017 μετά το επιβλητικό 7-0 επί της ΑΕΠ Βατολάκκου.

Από την άλλη πλευρά, ο ΦΑΣ Νάουσα αιφνιδιάστηκε από τα δύο γκολ μέσα σε 7 λεπτά (25′-32′) και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει το σκορ και να μπει δυναμικά στη διεκδίκηση του βαθμού.

Σε μια απαγορευτική ημέρα για ποδόσφαιρο (εργάσιμη, με ανοιχτά μαγαζιά και το απόγευμα), οι λιγοστοί φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα μέτριο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με δύο γκολ όμως στο διάστημα αυτό, αλλά ένα πολύ γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο, χωρίς όμως να σημειωθεί τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι, εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με το αντίστοιχο παιχνίδι Κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες, ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο μέρος και απείλησαν τα καρέ του Κοντογουλίδη.

Η επιθετικότητα τους έγινε ουσιαστική στο 25ο λεπτό, χάρη στον Δημήτρη Γαϊδαρτζή, ο οποίος ήρθε…φουριόζος από τη Δόξα Δράμας και μετά το τέρμα που σημείωσε κόντρα στην ΑΕΠ, ήταν ο παίκτης – κλειδί για ένα ακόμη τρίποντο.

Ο ίδιος μάλιστα ήταν ο “δράστης” και του δεύτερου γκολ στο 32′, που…πάγωσε τους γηπεδούχους και έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα από τις Σέρρες.

Στο 34′ ο Νύρλας είχε ένα καλό σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο μέρος.

Με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο, οι “κυανόλευκοι” έδειξαν τις διαθέσεις τους και από το πρώτο λεπτό κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Οι προσπάθειες για το γκολ που θα έδινε ελπίδες στον ΦΑΣ πολλές :

Στο 65′ ο Ντινόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα “έγλυψε” το δοκάρι.

Στο 66′ ο Καπετάνος με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να απειλήσει, η μπάλα άουτ.

Στο 74′ ο Παντζαρτζίδης πλάσαρε ιδανικά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στο 78′ η κεφαλιά του Κασμερίδη δεν βρήκε στόχο και

Στο 82′ ο Παντζαρτζίδης και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Τοτολίδη.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την 5η νίκη στο πρωτάθλημα (6η θέση πλέον οι Σερραίοι) και τον ΦΑΣ Νάουσα να τα βάζει με την τύχη του που δεν κατόρθωσε να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ στο σημερινό παιχνίδι.

ΦΑΣ Νάουσα : Κοντογουλίδης, Κασμερίδης, Ζούρκος, Νύρλας, Ντινόπουλος (72′ Νίκου), Καπετάνος, Περηφανόπουλος (85′ Βλαχοδήμος), Παντζαρτζίδης, Σαμαρόπουλος, Μουρίκι (73′ Χατζόπουλος), Τούφας

Απόλλων Παραλιμνίου : Τοτολίδης, Κοσμίδης, Γαλακτερός, Παναγιωτίδης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Ρούμπος (66′ Τριανταφύλλου Δ.), Γαϊδαρτζής (84′ Δέντσας), Ναλμπάντης, Μεντής (74′ Τάκας)