Όλο και πιο…ζεστά για τα play off! (βαθμολογία)

Ο Πλατανιάς δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή, όμως τη λύση έδωσε και πάλι ο Γιακουμάκης, ο οποίος με δικό του τέρμα στο στο 78′, χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 1-0 στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 25η αγωνιστική της Super League.

Στους 2 βαθμούς μακριά από την 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ διατηρήθηκε ο Πλατανιάς, μετά την επικράτησή του επί του Ηρακλή με 1-0 χάρις στο γκολ του Γιακουμάκη στο 78′, στο ματς με το οποίο έπεσε η… αυλαία της 25ης αγωνιστικής. Παρέμεινε… ουραγός ο “γηραιός”, χάνοντας στο τέλος έναν πολύτιμο βαθμό.

Όπως αναφέρει το contra.gr, μετά τα πρώτα 45 λεπτά οι δύο ομάδες προσφέροντας μέτριο θέαμα δεν κατάφεραν να απειλήσουν η μία την εστία της άλλης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και έψαξαν το γκολ, όμως με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να… ξεφουσκώνουν, με τους Χανιώτες να το εκμεταλλεύονται φτάνοντας στο γκολ, με κοντινό πλασέ του Γιακουμάκη στο 78ο λεπτό, ο οποίος βγήκε έξυπνα στην… πλάτη της άμυνας του “γηραιού”.

Με τη νίκη αυτή ο Πλατανιάς έφτασε τους 41 βαθμούς και βρίσκεται δύο πίσω από την ΑΕΚ, την οποία υποδέχεται σε 2 αγωνιστικές. Ο Ηρακλής παραμένοντας στους 16 βαθμούς, βρίσκεται πλέον στους -3 από τον 14ο Λεβαδειακό, που είναι η τελευταία ομάδα που διατηρείται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (81΄ Μαραγκός), Γιορέντε (46΄ Ντεβέσα), Μανούσος, Στανισάβλιεβιτς (66΄ Γουνδουλάκης), Γιακουμάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Αργυρόπουλος (67΄ Καραγκούνης), Σαραμαντάς (81΄ Μπαστακός), Τζανετόπουλος, Κούρος, Δώνης, Στάμου, Γροντής, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος (66΄ Λεοζίνιο), Περόνε.