Κατηγορίες
Τουρνουά Foot Tennis Βέροια

Το αδιαχώρητο στην κλήρωση του 3ου Τουρνουά Foot Tennis! Δείτε τους ομίλους και το πρόγραμμα (photos)

Με κάθε επισημότητα, όπως αρμόζει σε όλους τους συμμετέχοντες, πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση του 3ου Τουρνουά Foot Tennis (Ποδοτένις).

Στον 1ο όροφο του Ξενοδοχείου Μακεδονία και συγκεκριμένα στην αίθουσα προβολών και παρουσιάσεων, εκπρόσωποι των 32 ομάδων αλλά και φίλοι του αθλήματος, έδωσαν βροντερό ομολογουμένως παρόν και έδωσαν το στίγμα για το τι θα επακολουθήσει στις 15 ημέρες διεξαγωγής του τουρνουά στην Πλατεία Δημαρχείου Βέροιας (2 έως 17 Ιουνίου).

Ο αρχισυντάκτης του SportsUp (ιστοσελίδα που έχει αναλάβει την επικοινωνία αλλά και τη διεξαγωγή των αγώνων) Αργύρης Τσιγγενόπουλος ανέλυσε στους «νέους» τους κανόνες του Foot Tennis (χαρακτηριστικό είναι πως πάνω από τις μισές ομάδες συμμετέχουν για πρώτη φορά), περιέγραψε τον τρόπο διεξαγωγής των αγώνων που είναι μεν περίπλοκος αλλά αρκετά ενδιαφέρον, ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των ομίλων που είχε ιδιαίτερη σημασία καθώς εκτός των διασταυρώσεων, προέκυψε άμεσα και όλο το πρόγραμμα μέχρι τον τελικό!

Τα σχόλια αλλά και το σούσουρο για τις αντίπαλες ομάδες έδωσαν και πήραν, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως φέτος είναι ακόμη πιο έντονο το γυναικείο φύλο καθώς εκτός των 4 διαιτητριών που θα διευθύνουν τους αγώνες, αρκετές είναι και αυτές που θα αγωνιστούν με διάφορες ομάδες.

Να σημειώσουμε πως ΟΥΔΕΜΙΑ αλλαγή γίνεται αποδεκτή στο πρόγραμμα παρά μόνο για τις καιρικές συνθήκες ενώ επίσης έγινε σαφές πως οποιοδήποτε έπαθλο θα υπάρξει για τους νικητές θα ανακοινωθεί ΕΠΙΣΗΜΑ πριν την έναρξη των αγώνων.

Αναλυτικά οι όμιλοι της 1ης φάσης του Τουρνουά :

Group A

Pharma Team

Poetry Coffee Gallery

Consi Cafe Κοπανός

Tzimos Service Μελίκη

Group B

Doctor Wash Επισκοπή

Ink Da City

Hotel Kapsalis

Mall Bar & Coffee House

Group C

Anfield Cafe Επισκοπή

Barok Coffee Bar

Champions League Verias

Draw Cafe

Group D

Στάσου Μύγδαλα

Ερατεινό Coctail Bar

Revoil Καμπαϊλής

Bijou Box

Group E

Πλυντήριο & Parking «Κρύπας»

Xnet Internet Station

Μεζεδοπωλείο ΦΠΑ Νάουσα

Ψητοπωλείο Θράκα

Group F

Ζαχαροπλαστεία Special

Π&Φ Τακούνι και Κλειδί

Goody’s Burger House

Το Στέκι

Group G

Το Καφενείο

Ariston Coffee Bar

Οικοκίνηση

SimParts

Group H

Cafe στο 90′ Σταυρός

Argo Κουτσιάδης Καμποχώρι

Χατζηπαυλίδης Κοπανός

Ανταλλακτικά Φωτιάδης

Το πρόγραμμα των ομίλων

Παρασκευή 2/6

17.30 Cafe στο 90′ – Argo Κουτσιάδης

17.45  Κρύπας – Xnet

18.15  Χατζηπαυλίδης – Φωτιάδης

18.30 ΦΠΑ – Θράκα

19.00 Καφενείο – Άριστον

19.15  Στάσου Μύγδαλα – Ερατεινό

19.45  Οικοκίνηση – SimParts

20.00 Revoil Καμπαϊλής – Bijou Box

20.30  Special – Π&Φ

20.45  Γκίτκος – Draw

21.15  Goody’s – Στέκι

Σάββατο 3/6

17.30  Mexx Cafe – Poetry

17.45  Doctor Wash – Ink Da City

18.15  Anfield – Barok

18.30 Consi – Tzimos Service

19.00 Hotel Kapsalis – Mall

19.15  Special – Goody’s

19.45  Π&Φ – Στέκι

20.00 Argo Κουτσιάδης – Φωτιάδης

20.30  Καφενείο – Οικοκίνηση

20.45  Xnet – Θράκα

21.15  Cafe στο 90′ – Χατζηπαυλίδης

Τρίτη 6/6

17.30  Στάσου Μύγδαλα – Revoil Καμπαϊλής

17.45  Ariston – SimParts

18.15  Barok – Draw

18.30 Anfield – Γκίτκος

19.00 Ερατεινό – Bijou Box

19.15  Mexx Cafe – Consi

19.45  Doctor Wash – Hotel Kapsalis

20.00 Ink Da City – Mall

20.30 Poetry – Tzimos Service

20.45  Κρύπας – ΦΠΑ

21.15  Argo Κουτσιάδης – Χατζηπαυλίδης

Τετάρτη 7/6

17.30  Xnet – ΦΠΑ

17.45  Καφενείο – SimParts

18.15  Poetry – Consi

18.30 Π&Φ – Goody’s

19.00 Κρύπας – Θράκα

19.15  Cafe Στο 90′ – Φωτιάδης

19.45  Barok – Γκίτκος

20.00 Στάσου Μύγδαλα – Bijou Box

20.30 Anfield – Draw

20.45  Doctor Wash – Mall

21.15  Mexx Cafe – Tzimos Service

Πέμπτη 8/6

18.30 Ερατεινό – Revoil Καμπαϊλής

19.15  Special – Στέκι

20.00 Ink Da City – Hotel Kapsalis

20.45 Άριστον – Οικοκίνηση

Οι διασταυρώσεις και το σύστημα…Ευρωλίγκας!

Αρκετά περίπλοκο αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει καμία αδιάφορη ομάδα, είναι το σύστημα των μπαράζ αλλά και των νοκ άουτ αγώνων του 3ου Τουρνουά Foot Tennis.

Οι δύο πρώτοι των 8 ομίλων θα περάσουν στη 2η φάση του θεσμού, ωστόσο οι 3οι και οι 4οι δεν θα αποκλειστούν αμέσως καθώς ανάλογα την Ειδική Βαθμολογία των εν λόγω θέσεων (για την οποία θα υπάρξει και για τους πρώτους δύο κάθε ομίλου) θα αγωνιστούν σε αγώνες μπαράζ των δύο νικητήριων σετ.

Αυτοί που θα προκριθούν από αυτά τα 8 ζευγάρια, θα αναμετρηθούν με τους πρώτους των αντίστοιχων ομίλων, έχοντας όμως ντεσαβαντάζ ενός σετ (ο νικητής στα τρία). Μάλιστα, στη 2η φάση οι δεύτεροι των 8 ομίλων θα κοντραριστούν μεταξύ τους (πάντα μέσα από Ειδική Βαθμολογία), σε τέσσερα πολύ ενδιαφέροντα όπως αναμένεται παιχνίδια.

Από την 3η φάση και έπειτα, είναι η γνωστή διαδικασία μέχρι τον τελικό, εκεί όπου θα υπάρχει πλέον ένα γήπεδο αντί για δύο, με συναρπαστικά και αμφίρροπα παιχνίδια!

Ας δούμε τις διασταυρώσεις :

Παρασκευή 9/6 (Μπαράζ)

18.15  BAR1 – BAR16  [OUT1]
18.30  BAR15 – BAR2  [OUT2]
19.00  BAR3 – BAR14  [OUT3]
19.15  BAR13 – BAR4  [OUT4]
19.45  BAR5 – BAR12  [OUT5]
20.00  BAR11 – BAR6  [OUT6]
20.30  BAR7 – BAR10  [OUT7]
20.45  BAR9 – BAR8  [OUT8]

*Ο κωδικός Bar σημαίνει Μπαράζ και ο αριθμός δίπλα είναι η θέση που κατέλαβε η ομάδα στην Ειδική Βαθμολογία των 3ων και των 4ων (από το 1 έως το 8 οι τρίτοι και από το 9 έως το 16 οι τέταρτοι). Το Out είναι ο κωδικός κάθε ζευγαριού με το οποίο θα διασταυρωθεί στον επόμενο γύρο (δείτε παρακάτω)

Σάββατο 10/6 (2η φάση)

18.30  FIRST1 – OUT8  [1]
19.00 SECOND4 – SECOND5  [12]
19.15  OUT7 – FIRST2  [2]
19.45  SECOND6 – SECOND3  [11]
20.00  FIRST3 – OUT6  [3]
20.30  SECOND2 – SECOND7  [10]

Δευτέρα  12/6 (2η φάση)

18.30  OUT5 – FIRST4  [4]
19.00 SECOND8 – SECOND1  [9]
19.15  FIRST5 – OUT4  [5]
19.45  OUT1 – FIRST8  [8]
20.00 OUT3 – FIRST6 [6]
20.30 FIRST7 – OUT2  [7]

*Η λέξη «First» σημαίνει πρώτη ομάδα των ομίλων. Ο αριθμός που ακολουθεί (π.χ. First1) είναι αυτός που κατέλαβε η ομάδα στην Ειδική Βαθμολογία των πρώτων. Η λέξη «Second» σημαίνει δεύτερη ομάδα των ομίλων. Ο αριθμός που ακολουθεί (π.χ. Second2) είναι αυτός που κατέλαβε η ομάδα στην Ειδική Βαθμολογία των δεύτερων. Ο αριθμός δεξιά μέσα στην αγκύλη είναι ο κωδικός κάθε ζευγαριού με το οποίο θα διασταυρωθεί στον επόμενο γύρο (δείτε παρακάτω)

Τρίτη 13/6 (3η ενδιάμεση φάση)

18.00  10 – 3 (A)
19.00  11 – 2 (B)
20.00  1 – 12 (Γ)
21.00  9 – 4 (Δ)

*Τα ζευγάρια διασταυρώνονται σύμφωνα με τους αριθμούς στις αγκύλες από τον προηγούμενο γύρο. Το γράμμα μέσα στην παρένθεση είναι ο κωδικός κάθε ζευγαριού με το οποίο θα διασταυρωθεί στον επόμενο γύρο (δείτε παρακάτω)

Τετάρτη 14/6 (Προημιτελικά)

18.00  Α – 7 (Π1)
19.00  Δ – 5 (Π2)
20.00 8 – Γ  (Π3)
21.00  Β – 6 (Π4)

*Τα ζευγάρια διασταυρώνονται σύμφωνα με τους αριθμούς στις αγκύλες και στις παρενθέσεις των δύο προηγούμενων γύρων. Το Π1 έως Π4 μέσα στην παρένθεση είναι ο κωδικός κάθε ζευγαριού με το οποίο θα διασταυρωθεί στον επόμενο γύρο (δείτε παρακάτω)

Πέμπτη 15/6 (Ημιτελικά)

20.00  Π1 – Π4
21.00  Π3 – Π2

Σάββατο 17/6 (Τελικοί)

19.00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.00 ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
21.00 ΑΠΟΝΟΜΕΣ

error: Protected