Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ 22-24 (αποτελέσματα)

Παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα της handball premier ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 24-22 του Φίλιππου στη Βέροια για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Όπως αναφέρει το SDNA, με αυτή τη νίκη η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη έφτασε τους 11 βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός με τον οποίο συγκατοικεί στην κορυφή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ως μόνο στόχο τη νίκη και τα κατάφερε σε ένα παιχνίδι με αρκετές αποβολές και μεγάλη ένταση.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι όταν και προηγήθηκε με 8-1 κάνοντας μεγάλο παιχνίδι στην άμυνα. Μετά την αποβολή του αρχηγού Θοδωρή Πετρίδη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν πάλι στο παιχνίδι αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 14-10 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 18-12 στο 35ο λεπτό αλλά σε εκείνο το σημείο ο Φίλιππος βελτίωσε την εικόνα της άμυνάς του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 στο 48′ αλλά και να περάσει μπροστά με 21-20 μετά από γκολ του Γρηγοριάδη.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες με 22-22 στο τελευταίο πεντάλεπτο, εκεί όπου ένα γκολ του Αραμπατζή και ένα Νικολαΐδη επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 24-22 που ήταν και το τελικό σκορ.