Πρώτη απώλεια για τον Άρη, “τσίμπησε” βαθμό ο ΟΦΗ (βαθμολογία)

Οι κίτρινοι δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, έμειναν στο 0-0 με τους Κρητικούς και έχασαν δύο βαθμούς.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, μπορεί να ήταν καλύτερος στα σημεία από τον ΟΦΗ αλλά αυτή τη φορά ο Άρης δεν ήταν αποτελεσματικός. Έχασε ευκαιρίες και μαζί την ευκαιρία να φτάσει στο 8 στα 8 στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πήρε καλό βαθμό στον αμυντικό τομέα, όχι όμως και στον επιθετικό.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον ΟΦΗ και ήταν ουσιαστικά άλλο ένα που… χάρισε σε αντίπαλό του ο Άρης. Όχι πως οι Κρητικοί έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση αλλά κράτησαν με σχετικά άνεση μακριά από την εστία του Στρέζου τους επιθετικούς των κίτρινων και είχαν τη σημαντικότερη ευκαιρία να προηγηθούν με το σουτ του Λεάλ να βρίσκει και το δοκάρι στο 10’.

Οι παίκτες του Σπανού αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στη δημιουργία μην μπορώντας να εκμεταλλευτούν την ποιότητά τους στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να σκοράρει και να κάνει το απαραίτητο βήμα για τη νίκη. Κυκλοφόρησε πιο γρήγορα την μπάλα και έφτασε γρήγορα και στη δημιουργία ευκαιριών.

Η ουσία, όμως, ήταν το γκολ και αυτό δεν το πέτυχαν οι γηπεδούχοι που ωστόσο είχαν την ωριμότητα να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος ο Άρης έχασε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα αλλά δεν χάνει φυσικά την πρώτη θέση. Η κούρσα προς τη Σούπερ Λίγκα συνεχίζεται…

Άρης : Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλας (88′ Ντούνης), Διαμαντόπουλος, Παυλίδης (80′ Μιλούνοβιτς), Πασάς (57′ Μπαργκάν).

ΟΦΗ : Στρέζος, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Ζιαμπάρης, Νάστος, Παπαστεριανός (88′ Ρούσσος), Λεάλ (72′ Χαντί), Όγκμποε, Μάνος, Κουσκουνάς (65′ Κουτσιανικούλης).