Δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο Κάουνας, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με 68-74 από τη Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με άσχημο τρόπο έκλεισε τον α’ γύρο της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, καθώς υπέστη ήττα με σκορ 68-74 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι “λαβωμένοι” Πειραιώτες ήταν μέσα στο παιχνίδι για 30 και πλέον λεπτά, ωστόσο έμειναν από λύσεις και δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο.

Καθοριστικά τα πολλά -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- λάθη (14 συνολικά), η κακή βραδιά των γκαρντ και η αστοχία από τα 6,75μ. (9/27, 33,3%), όπως επίσης το μπλακ-άουτ των Πειραιωτών από το 35′ ως το 37′, με το οποίο η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +7 (65-58 από 57-58).