Αποχαιρετά την πρόκριση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο τελευταίο 1,5 λεπτό, καθώς ο Μπάρλοου φοβήθηκε να σουτάτρει το τελευταίο σουτ του αγώνα.

Έτσι η Στρασμπούρ κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 88-87 και η Ένωση βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την πρόκρισή της στους “16” του Basketball Champions League, καθώς πλέον, ακόμα κι αν νικήσει τα δύο παιχνίδια που απομένουν, η κατάσταση δεν βρίσκεται αποκλειστικά στα δικά της χέρια…

Σε αντίθεση με ό,τι κάνει συνήθως φέτος, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη στο παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα. Έκλεισε καλά τη ρακέτα της εξουδετερώνοντας τον Μπίλαν και έλεγξε τα ριμπάουντ, δύο τομείς όπου ο Καββαδάς τα πήγε πολύ καλά, και άφησε τους Αμερικανούς περιφερειακούς της Στρασμπούρ να… αλωνίζουν, γνωρίζοντας πως δεν έχουν πάντα τις σωστές επιλογές. Όπερ και εγένετο. Οι Μποστ, Ράιτ, Λόγκαν δεν δημιούργησαν πολλά προβλήμα, έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή και να το διατήρησει, με κάποια μικρά σκαμπανεβάσματα, ως το τέλος του ημιχρόνου.