Σπάει κάθε ρεκόρ το Περιστέρι!

Έσπασε το ρεκόρ εκκίνησης το Περιστέρι!

Οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη επικράτησαν και του Αμύντα με 88-68 κατακτώντας την 15 συνεχόμενη νίκη τους, η οποία και είναι το καλύτερο ρεκόρ εκκίνησης στο πρωτάθλημα, σπάζοντας εκείνο του Πανιωνίου τη σεζόν 2016-17.

Παλιές εποχές θύμισε το κλειστό «Ανδ. Παπανδρέου» καθώς πάνω από 1200 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν να πανηγυρίσουν αυτή την επιτυχία αλλά και να δουν τις βραβεύσεις στο ημίχρονο των παικτών που τη δεκαετία του ’80 ανέβασαν τον ΓΣΠ στην πρώτη κατηγορία και στις αρχές του ’90 τον καθιέρωσαν ανάμεσα στους μεγάλους του Ελληνικού μπάσκετ.

“Σκούρα” τα βρήκε ο Ηρακλής στην Τρίπολη αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη στην παράταση με καλάθι του Αθανασούλα με 85-83. Οι «κυανόλευκοι» αν και ήταν σταθερά πίσω στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα και με +9 (36-45 στο 32΄) κατάφεραν τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα να μετατρέψουν το 67-64 σε 71-72 2΄΄ πριν από τη λήξη. Ο Αθανασούλας με τρίποντο έκανε το 73-75 για να στείλει αμέσως μετά ο Τζουγκαράκης το ματς στην παράταση. Αλλά και εκεί όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Γκαγκαλούδη να γράφει με τρίποντο το 83-80, ο Πελτιέρ να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσια (83-83 στο 44΄), ενώ το κλέψιμο του Χαριτόπουλου, η ασίστ το Τότσιου στον Αθανασουλα και το καλάθι του τελευταίου, έδωσαν το «διπλό» στους φιλοξενούμενους.

Ο Χολαργός αν και δυσκολεύτηκε τελικά πήρε τη νίκη μέσ στην Αγιά επί του Ερμή 78-75. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και σε συνδυασμό με την αστοχία του αντιπάλου στα σου τριών πόνων, πήραν τα ηνία τα οποία και διατηρούσαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ο Χολαργός μ9-9 προηγήθηκαν με 67-63 στο 35′ έχοντας τον Παπανικολάου καθοριστικό (ήταν εύστοχος στα κρίσιμα σημεία από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά και έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ). Κάπου εκεί ο Τσιαμπαλής αστόχησε σ΄ενα τρίποντο με την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει γέρνοντας πλέον την πλάστιγγα προς τους φιλοξενούμενους…

Πέρασε από τη Λάρισα το Μαρούσι! Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το «διπλό» επί της ΑΕΛ με 83-82. Ωστόσο, οι «βυσσινί » υπέβαλαν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα για τον μη καταλογισμό φάουλ στον Γκιουλέκα 3’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το Μαρούσι για να πάρει τη νίκη χρειάστηκε να γυρίσει το παιχνίδι, καθώς βρίσκοταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 77-76 (36΄), ενώ αργότερα προηγήθηκε και με 83-78 (38΄),, η ΑΕΛ αντέδρασε και μείωσε σε 83-82, 42’’ για να ακολουθήσει η φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.

Απίστευτη εμφάνιση έκανε μέσα στην Πάτρα ο Εθνικός παίρνοντας τη νίκη επί του Απόλλωνα με 81-70. Οι πειραιώτες με 11-0 σερί από τα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 20-12 (9΄) και από εκεί και μετά είχαν συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να αγγίζει και τους 18 πόντους (40-22 στο 15′). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πλησίασαν με 54-59 (30΄) αλλά ένα 11-4 έφερε ξανά διψήφια διαφορά για τον Εθνικό (70-60 στο 36΄), την οποία και κράτησε έως το τέλος.

Επιβλητικός ήταν ο Παπάγος απέναντι στη Δόξα Λευκάδας της οποίας και επικράτησε με 78-58 φτάνοντας την πέμπτη νίκη το στο πρωτάθλημα. ενώ τη νίκη στις λεπτομέρειες πήρε η Καστοριά απέναντι στο Ψυχικό με 68-66 αφού προηγουμένως χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή αφού έως το 30′ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Τέλος και η Καρδίτσα έκανε μία σπουδαία νίκη επί του Δούκα με 84-75 ανατρέποντας το παιχνίδι καθώς έως και τις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου ηταν πίσω στο σκορ.