Μοιρασιά στα Χανιά, χαμένοι και οι δύο… (βαθμολογία)

Ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να κάνει το μεγάλο του στόχο πραγματικότητα, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 στον Απόλλωνα στα Περβόλια, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που “έσπασε” καρδιές.

Η χανιώτικη ομάδα σίγουρα παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση, αλλά θα ήταν σε ακόμη χειρότερη εφόσον παρέμενε το 0-1 μέχρι το τέλος για τον Απόλλωνα από το γκολ του Κοντοέ στο 68′. Εντούτοις, αφού ο Πλατανιάς βρέθηκε πίσω στο σκορ, τότε ήταν που αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Στο 81′ ισοφάρισε με τον Πετρόπουλο μετά τη λάθος εκτίμηση στην απόκρουση της μπάλας από τον Τσόβιτς και… το ματς πήρε φωτιά.

Στα τελευταία 10 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, ο Πλατανιάς έκανε ό,τι μπορούσε για να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ και να πάρει τη νίκη που τόσο είχε ανάγκη, αλλά, δυστυχώς για τον ίδιο, δεν του βγήκε η φάση. Ναι μεν στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στο γκολ, αλλά ο Τσόβιτς έσωσε το πλασέ του Πετρόπουλου και στη συνέχεια ο Κασάλιτσα σκόραρε από κοντά αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ από τον β’ βοηθό Δημόπουλο.

Το θέμα είναι ότι ο Πλατανιάς παραμένει σε δύσκλοη θέση, αφού είναι στο -4 από την Κέρκυρα και στο -5 από τον Απόλλωνα.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι (71′ Κασάλιτσα), Καρυπίδης, Ντικαμονά, Κοροβέσης, Δημούτσος, Μαλσά (57′ Πλιάτσικας), Αγγελόπουλος (84′ Ντουαλά), Ουντόζι, Ενσικουλού, Πετρόπουλος.

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κοντοές, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Κονέ, Αλμπάνης (73′ λ.τρ. Μενδρινός), Ναδάλες (90+3′ Χουάρεθ), Ελμπάζ (46′ Ντεβέσα).