Το έσωσε στις καθυστερήσεις η Ξάνθη, έχασε τεράστια ευκαιρία για τρίποντο η Κέρκυρα!

Πριν το ματς, ο βαθμός στην έδρα της Ξάνθης θα ήταν θετικό αποτέλεσμα για την Κέρκυρα. Οι «Φαίακες» όμως κρατούσαν μέχρι τις καθυστερήσεις τη νίκη (οφσάιντ στο ξεκίνημα το γκολ που σημείωσαν), για να ισοφαρίσει τελικά (1-1) ο Κάστρο για τους «Ακρίτες»!

Κακά τα ψέμματα, αν έλεγαν στην Κέρκυρα πριν το ματς της Ξάνθης ότι θα έπαιρνε τον βαθμό, λογικά θα έμενε ικανοποιημένη.

Άλλωστε πρόκειται για μία πόλη που δεν έχει κερδίσει ποτέ στην ιστορία της. Όμως οι Φαίακες έφτασαν μία ανάσα από νίκη-χρυσάφι.

Μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «κρατούσε» το πολύτιμο 1-0, αλλά τότε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πήραν τον βαθμό.

το φιλμ του αγώνα στο gazzetta.gr

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Κίκε (63′ Τριάδης), Μπρίτο (54′ Φασίδης), Μελλιόπουλος. Ντουρίτσκοβιτς (72′ Κάστρο), Γέντρισεκ.

ΚΕΡΚΥΡΑ:  Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης, Γεωργίου (73′ Αρτυματάς), Παλμίδης, Ρόλε (89′ Γκράσι), Επστάιν (85′ Μυτίδης).