Πάει για το απόλυτο το Περιστέρι, δραματικά ματς σε Πάτρα και Αγιά

Το Περιστέρι πανηγύρισε την επιστροφή του στην Α1 μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα και με τον κόσμο του να δημιουργεί γιορτινό κλίμα. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ΓΣΠ τίμησε ένα δικό του παιδί, τον Αγγελο Κορωνιό, με τον φίλους να καταχειροκροτούν τον πρώην παίκτη του συλλόγου.

Ο ΓΣΠ πήρε τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με 74-64 φτάνοντας το 25-1 και πλέον κυνηγά ένα νέο ρεκόρ, αυτό των περισσότερων νικών στο πρωτάθλημα.

Ο Χολαργός πέρασε από το Μαρούσι νικώντας με 72-62 επιστρόφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα και πλέον είναι πολύ κοντά στο να «κλειδώσει» τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ ο Απόλλωνας νίκησε στην παράταση την Καστοριά με 83-75. Οι «μελανόλευκοι» αν και προηγήθηκαν με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (50-40), οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 17-6 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (60-60, στα 56”), Ακερ και Κιτσούλης έκαναν το 64-60, ο Μπένας το 64-62 ενώ ο Κιτσούλης με μία βολή το 65-62 για να ακολουθήσει το buzzer beater του Κακλαμάνου στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί με όπλο τα τρίποντα ο Απόλλωνας προηγήθηκε 77-69, προβάδισμα το οποίο και κράτησε έως το τέλος, κατακτώντας έτσι και τη νίκη.