Μεγάλη εμφάνιση από τη Νέα Ιωνία, πήρε το προβάδισμα!

Η Νέα Ιωνία επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Μίκρα με 27-28, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 γυναικών και πλέον έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας στην έδρα της, την προσεχή Τετάρτη.

Όπως αναφέρει το e-handball, ΠΑΟΚ και Νέα Ιωνία πρόσθεσαν ακόμη έναν συγκλονιστικό αγώνα στην αλυσίδα των φετινών τους αναμετρήσεων, με τις φιλοξενούμενες, χωρίς την Παπανικολάου, να κάνουν μεγάλο βήμα στη σειρά των τελικών.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ανάγκασε τις αθλήτριες της Νέας Ιωνίας σε λάθη και με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 6-3 στο πρώτο δεκάλεπτο και 10-5 στο 16′. Η απάντηση της Νέας Ιωνίας ήταν άμεση με ένα σερί 0-5 μεσα σε τέσσερα λεπτά, με τις γηπεδούχες να παθαίνουν μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση και παρά το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρη Δημητρούλιας όταν το σκορ ήταν 10-8. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-12 στο 22:10 με τη Ντανίλοβιτς, για πρώτη φορά στον αγώνα και τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 14-14.

Άγχος και νευρικότητα εκατέρωθεν ήταν τα στοιχεία του ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με πολλά λάθη και κακές επιλογές. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερνε να εκμεταλλευτεί τις υπεραριθμίες του και στο 43:00 η Νέα Ιωνία ξέφυγε με τρία γκολ (18-21) αναγκάζοντας τον Δημητρούλια να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Ένα εύστοχο πέναλτι από την Πάπα ανέβασε στα τέσσερα τα γκολ της διαφοράς (18-22) και στο 46:40 η ίδια έκανε το 19-24. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με γκολ από τις γωνίες (Προκοπίδου, Τσαουσίδου) μείωσε στο 22-24 στο 50:00. Η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, καθώς οι παίκτριες του Ζιβούλοβιτς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (22-26 στο 52:00), ωστόσο ο ΠΑΟΚ επανήλθε και μείωσε στο γκολ 25-26 στο 55′.

Στο 56:55 η Νίκολιτς ανέβασε το σερί στο 4-0, ισοφάρισε σε 26-26 και το ντέρμπι πήρε φωτιά. Η Στουγιαννίδου στο 57:00 έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις φιλοξενούμενες και ένα λεπτό αργότερα η Στοικόβσκα ισοφάρισε από τα επτά μέτρα. Στο 58:34 η Ντανίλοβιτς έκανε το 27-28 και στο 29:16 ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ζήτησε το τελευταίο του τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την πιο κρίσιμη επίθεση της ομάδας του. Η Νίκολιτς βγήκε μόνη της απέναντι στην Κεπεσίδου, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στο 59:36 ήταν η σειρά του Ζιβούλοβιτς να πάρει τάιμ άουτ με τις φιλοξενούμενες να κρατούν τη νίκη στα χέρια τους.

Η Στουγιαννίδου έχασε τη μπάλα, η Νούλα βγήκε απέναντι στην Κεπεσίδου με τη διεθνή τερματοφύλακα να κάνει μια εκπληκτική απόκρουση και η κόρνα της λήξης βρήκε τις αθλήτριες της Νέας Ιωνίας να πανηγυρίζουν για το μεγάλο βήμα που έκαναν προς την κατάκτηση του τίτλου.

Στον τέταρτο τελικό ο ΠΑΟΚ δεν θα έχει στη διάθεσή του την Προκοπίδου, καθώς δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και κρατήθηκε το δελτίο της, ενώ η Τζούρισιτς έχει χτύπημα στη λεκάνη της και η κατάστασή της θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-1, 9-5, 10-10, 12-13, 14-14 (ημχ), 16-16, 17-18, 18-21, 22-24, 25-26, 27-28.

ΠΑΟΚ RED LED (Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου 2, Τσιομπάνου 2, Νούλα 3, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 5, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου 3, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 3, Στράτακη, Χατζηπαρασίδου, Μάστακα 2.

Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου – Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μάγκου, Φράγκου, Μίλασιτς 7, Πάπα 4, Ζυγούρα 5, Μακρή, Ντανίλοβιτς 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 2, Σαραντάκου, Χρονοπούλου, Κερλίδη, Βαφειάδου, Στουγιαννίδου 6.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 2-6. Κόκκινη: Προκοπίδου (60:00). Πέναλτι: 5/8 – 3/5.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Μετά τη λήξη του αγώνα, η αθλήτρια της Α’ ομάδας, Προκοπίδου Ελένη δέχθηκε κόκκινη κάρτα διότι κατά την αποχώρηση των διαιτητών προς τη γραμματεία ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον με τον Μπέτμαν Ανδρέα και του διαμαρτυρήθηκε συνεχόμενα και έντονα φωνάζοντας «ήταν πέναλτι, τι δίνεις ρε δε βλέπεις». Το δελτίο της αθλήτριας κρατήθηκε