Έχει…σφυγμό ο Ολυμπιακός!

«Ζωντανός» στο κυνήγι του πρωταθλήματος έμεινε ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή, ο οποίος νίκησε 22-16 την ΑΕΚ στον 3ο τελικό της Handball Premier, στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 την σειρά των τελικών και την οδήγησαν σε 4ο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Ιουνίου 2018 και ώρα 15:00 (ΕΡΤ3) στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση θα ψάξει τη νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο και οι «ερυθρόλευκοι» για να κάνουν το 2-2 και να κερδίσουν εκ νέου το πλεονέκτημα της έδρας, στέλνοντας την σειρά σε 5ο παιχνίδι.

Άμυνα και Τσιλιμπάρης

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική κατάσταση την «τριπλέτα» Σανίκη, Τσιλιμπάρη, Τζηρά, οι οποίοι πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση.

Ο δεξιός εξτρέμ Δημήτρης Τζηράς ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 6 γκολ, ενώ ο Γρηγόρης Σανίκης… θύμισε και πάλι τον αθλητή που ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο και το κύπελλο.

Ο Κώστας Τσιλιμπάρης τελείωσε το ματς με 13 επεμβάσεις σε 23 σουτ και ποσοστό 57%, έχοντας ωστόσο μπροστά του μία αδιαπέραστη άμυνα που «εγκλώβισε» επιθετικά την ΑΕΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ την άφησε χωρίς γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σανίκη να δίνει το «έναυσμα» πετυχαίνοντας τα τρία πρώτα γκολ και τον Στούμπη να συνεχίζει, ξεκίνησαν ιδανικά (4-0) με την Ένωση να βρίσκει λύση με τον Ζαμπούνη στο 9:50!

Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο (6-1) με τον Τζηρά στο 13:56. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και μάλιστα έφτασαν στο +7 (12-5) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με σερί 3-0.

Σε αυτό διάστημα κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο τερματοφύλακας Ραντούλε Ραντούλοβιτς, ο οποίος είχε 10 επεμβάσεις (σε 22 σουτ) με ποσοστό 45%.

Με Κρητικό και Λιάπη

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κι’ άλλο την διαφορά, φτάνοντας στα 10 τέρματα (16-6) με τον 22χρονο αριστερό ίντερ Νίκο Κρητικό να δίνει πολλές λύσεις, αντικαθιστώντας τον Γρηγόρη Σανίκη, ενώ θετική παρουσία είχε και ο 19χρονος πίβοτ Νίκος Λιάπης, ο οποίος πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά συνέχισε να έχει τρομερό πρόβλημα στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στα 11 γκολ (20-9) στο 49:48.

Κάπου εκεί η υπόθεση νίκη κρίθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την μία το βαθύ rotation των γηπεδούχων με σαφή διάθεση να κρατήσουν δυνάμεις για τον 4ο τελικό και από την άλλη κάποια εύκολα λάθη στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να… διασκεδάσει τις εντυπώσεις μειώνοντας με σερί 6-0 σε 20-15 στο 57’ με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 22-16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 22-16

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-1, 7-2, 9-4, 12-5 (ημχ.), 15-6, 16-7, 18-8, 20-9, 20-12, 22-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χ. Νικολαΐδης 2, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 3.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/1-1/1

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 46:10 έγινε μικρή διακοπή προκριμένου να γίνουν συστάσεις στους οπαδούς της Α’ ομάδας, οι οποίοι κουνούσαν την μία εκ των δύο εστιών».