Από τη…ρουλέτα των πέναλτι η πρόκριση της Αγγλίας!

Χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι οι Άγγλοι για να κάμψουν τους σκληροτράχηλους Κολομβιανούς, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας!

Η Αγγλία τελικά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά καθώς επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι της Κολομβίας.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξε ισόπαλη 1-1, με το γκολ από τα 11 μέτρα του Χάρι Κέιν στο 57ο λεπτό και την κεφαλιά του Γέρι Μίνα στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Τα «τρία λιοντάρια» θα παίξουν για μια θέση στα ημιτελικά με τη Σουηδία στις 7 Ιουλίου (17:00), στη Σαμάρα.

το φιλμ του αγώνα στο onsports.gr

Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (115′ Κ. Ζαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Μπάριος, Κ. Σάντσες (79′ Ουρίμπε), Λέρμα (61′ Μπάκα), Κιντέρο (88′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ (113′ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί (81′ Ντάιερ), Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (88′ Βάρντι), Κέιν