Εκπληκτικός ο Διαγόρας, απέκλεισε τον Ηρακλή! (αποτελέσματα Κυπέλλου)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, ο οποίος είχε ένα εύκολο απόγευμα νικώντας κόντρα στον Ηρακλή!

Η νησιωτική ομάδα μπήκε από νωρίς καλύτερα στο παρκέ και ευτύχησε να κλείσει το α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-22, ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο με τους παίκτες του κόουτς Συμεωνίδη να αυξάνουν τη διαφορά στο σκορ και να κλείνουν το ημίχρονο στο 28-35. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ 21-14 στα πρώτα 6′ λεπτά, πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-61, με τον Ιωνικό να δείχνει ότι έχει επιστρέψει για τα καλά και είναι έτοιμος να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά ο Ιπποκράτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους σκορ 3-17 στα πρώτα 7′ λεπτά έφτασε πολύ κοντά στην πρόκριση. Οι παίκτες του κόουτς Γούναρη προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, έφτασαν το σκορ στο 76-78, όμως στα εναπομείναντα δεύτερα ο Ιπποκράτης ευστόχησε στις επιθέσεις του με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη.