Ζαφειράκης Νάουσας – Ίκαροι Γιαννιτσών 67-60

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Ζαφειράκη καθώς επιβλήθηκε με 67-60 επί του πολύ ισχυρού Ικάρου Γιαννιτσών.

Με περίσσιο πάθος η ομάδα του Ν. Τούφα υπερίσχυε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βγάζοντας πολύ ενέργεια στην άμυνα και βάζοντας καλάθια με ομαδική δουλειά.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Ζαφειράκης από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ και έως το τέλος το διατήρησε με διαφορές που κυμαινόταν στους 7-8 πόντους. Η πρεμιέρα του Καπνά στην ομάδα ήταν ιδανική, καθώς παρέσυρε τους συμπαίκτες του στο γρήγορο και πιεστικό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ν.Τούφας ”έριξε” στο παρκέ τους Σκουλαριώτη-Διντση-Καπνά-Τούφα και Ζαχαριάδη. Με αρκετή πίεση στους αντίπαλους ”κοντούς” ο ΖΑΦ κατάφερε με Ζαχαριάδη-Τούφα-Σκουλαριώτη να σκοράρουν 13π, έναντι 8 των αντιπάλων.

Η συνέχεια ήταν πιο αποδοτική. Με Σιδηρόπουλο, Ζαχαριάδη και Μουρατίδη να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα, η ομάδα ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά 21-8. Μετά από time-out των φιλοξενούμενων η ομάδα δέχτηκε ένα σερί 0-8 και το σκορ έγινε 21-16. Ο Βάιγγαντ με τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου από τα 10μέτρα, διαμόρφωσε το σκορ στο 35-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα συνέχισε με ίδια την συνταγή. Πολύ πίεση στην περιφέρεια και γρήγορες επιθέσεις. Οι Τούφας, Σκουλαριώτης, Ράπτης έβαλαν σουτ με προσωπικές ενέργειες διατηρώντας την ομάδα μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών έκανε επιστροφή με 3 διαδοχικά τρίποντα , ρίχνοντας την διαφορά στους 4π , 2,30 πριν την λήξη. Με ηρεμία και σωστές επιλογές στην επίθεση η ομάδα βρήκε λύσεις και έτσι κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Με νέες ψηφιακές στολές εμφανίστηκε η ομάδα στο παρκέ. Ο Μπαξεβάνος Φ&Μ θα ναι ο Μέγας χορηγός της φετινής προσπάθειας που ανέλαβε την ένδυση του αντρικού τμήματος.

Επόμενος αντίπαλος η ομάδα της ΑΓΕΠ Κατερίνης το Σάββατο στις 18.00 εκτός έδρας.

Η σύνθεση του Ζαφειράκη :  Ζαχαριάδης-Τούφας-Παυλίδης-Ράπτης-Σκουλαριώτης-Σιδηρόπουλος-Βαδόλας-Νικολαίδης-Μουρατίδης-Βάϊγκαντ-Δίντσης-Καπνάς

Ακαδημίες

Φιλικών συνέχεια για την ακαδημία του Ζαφειράκη. Το προηγούμενο Σάββατο αγωνίστηκε με τον ΑΟΚ Βέροιας το τμήμα των 2006-07. Αυτό το Σάββατοκύριακο θα φιλοξενήσει την ομάδα της Έδεσσας και της Σκύδρας.

Τα τμήματα που θα πάρουν μέρος το Σάββατο με την Έδεσσα είναι των κοριτσιών (10.00-11.00), 2006-07 (11.00-12.00) και 2009-10 (12.00-13.00) Την Κυριακή με την ομάδα της Σκύδρας θα ξεκινήσουν τα ματς οι 2006-07 (10.00-11.00), 2009-10 (11.00-12.00) και οι 2005 (12.00-13.30) .