Ήττα για τη γυναικεία ομάδα του Πιερικού στη Θεσσαλονίκη

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 53-51 από τον Αστέρα Ιπποδρομίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αστέρα Ιπποδρομίου να έχει το προβάδισμα, αλλά τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι κοντά στο σκορ και να ολοκληρώνεται με το γηπεδούχο να προηγείται με 18-15.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Αστέρα Ιπποδρομίου να υπερτερεί στα σημεία και να προηγείται στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με 29-22.

Μικρές λεπτομέρειες έκριναν και τη μοίρα του τρίτου δεκαλέπτου, όπου ο γηπεδούχος αύξησε τη διαφορά του στους δέκα πόντους και προηγήθηκε με 45-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου βελτίωσαν την απόδοσή τους και όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 51-51, ωστόσο δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για την σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα με 53-51.

Διαιτητές: Λυγούρας – Κουφούδης.

Δεκάλεπτα: 18-15, 29-22, 45-35, 53-51.

Αστέρας Ιπποδρομίου (Ιωαννίδης): Καζαντζή Β. 8 (2), Φόρογλου 2, Καζαντζή Σπ. 2, Γαβρίλη 10 (2), Μπαλλά, Βασιλειάδου 11 (1), Αναγνώστου, Παπαδοπούλου 20, Νταουντάκη.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 32 (5), Χρυσοστομίδου 7 (1), Ζουγκουρίδου 3 (1), Ευσταθίου, Γκρίτζαλη 4, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου, Ντριστέλλα 1, Δημητριάδου.