Μεγάλη νίκη για τον ΓΑΣ Μελίκης, ήττα στην παράταση για τον ΑΟΚ Βέροις (αποτελέσματα, βαθμολογία 7ης αγωνιστικής)

Μια πολύ μεγάλη εμφάνιση, που συνδυάστηκε με νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο που στοχεύει στην άνοδο, σημείωσε ο ΓΑΣ Μελίκης.

Η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη επικράτησε με 73-64 του Πρωτέα Γρεβενών, υποχρεώνοντας μάλιστα τον αντίπαλο στην πρώτη ήττα. Οι Ημαθιώτες είχαν το έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στα ατού των αντιπάλων και με το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα έφτασαν στους 10 βαθμούς.

Αντίθετα, ένα βήμα…πίσω έκανε ο ΑΟΚ Βέροιας, που μετά την σπουδαία απόδοση στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Μαντουλίδη, δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί και ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση, όπου η ομάδα της Μαγνησίας είχε πιο καθαρό μυαλό και αποχωρεί από την Ημαθία με την τρίτη φετινή νίκη.

Στα άλλα ματς, ξεχώρισε η πρώτη νίκη τη φετινή σεζόν για την Καλαμπάκα και μάλιστα κόντρα στους συντοπίτες Ικάρους, ενώ ο ΑΓΣΙ έπιασε κορυφή (δεν έχει εκτίσει ωστόσο το ρεπό του) μετά το 82-70 επί των Τιτάνων Παλαμά.