Μεγάλη νίκη του Ηρακλή επί του Ιωνικού, ροζ φύλλο και για το Ψυχικό (βαθμολογία)

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τον Ιωνικό, και σε ένα κατάμεστο Ιβανώφειο επικράτησε της ομάδας της Νίκαιας στην παράταση με 93-90, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τον Αποστολίδη με 1/2 βολές να το στέλνει στην παράταση με 0,1” να απομένει, μπαίνοντας «κρύος» στην αναμέτρηση, μετά τον τραυματισμό του Ρουτκάουσκας που είχε κερδίσει το φάουλ. Στην παράταση, ο Κώστας Μέξας μην έχοντας τους Πολυτάρχου (είχε αποβληθεί με 5 φάουλ στο 36′) και Σοκ που τραυματίστηκε στην εκπνοή, μπέρδεψε τον Ιωνικό με την ζώνη που έπαιξε, με τον Γιαννακίδη με καθοριστικό τρίποντο στα 28” (92-88) να δίνει τη νίκη στον ψυχωμένο Ηρακλή.

Το παιχνίδι ήταν ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν αρχικά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-27, και το ημίχρονο με 48-47. Ο Κακαρούδης (23 π., 7/15 διπ., 1/3 τριπ.) ήταν αυτός που κρατούσε τον Ηρακλή, με τον Σοκ (11 π., 2/6 τριπ., 5 ασίστ) να δίνει ρυθμό, αλλά παρόλα αυτά, το πέμπτο φάουλ του Πολυτάρχου για διαμαρτυρία και η εξαιρετική ποιότητα του Ιωνικού του έδωσαν το προβάδισμα με 71-78 στο 37′. Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση του θέλω των γηπεδούχων, αλλά και η εξέδρα, με τον Ρουτκάουσκας (23 π., 10/16 διπ., 10 ριμπ. ) να δίνει το προβάδισμα στον Ηρακλή με 81-80. Ο Λιακόπουλος με μακρινό δίποντο έγραψε το 81-82, για να έρθει ο Ρουτκάουσκας να κερδίσει φάουλ σε σχεδόν νεκρό χρόνο, και να αποχωρήσει μαζί με τον Σοκ, με τραυματισμό, με τον δεύτερο να μην ξανά αγωνίζεται. Ο Αποστολίδης χωρίς δευτερόλεπτο συμμετοχής ήταν η επιλογή του Κώστα Μέξα να πάρει τις κρίσιμες βολές, και ευστοχώντας στη δεύτερη έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (82-82). Εκεί ο Ιωνικός μπλέχτηκσε στη ζώνη, έκανε κακές επιθέσεις, και παρόλα αυτά προηγήθηκε με 87-88 με 2/2 βολές του Καράμπουλα. Ο Ρουτκάουσκας έπαιξε ιδανικά το πικ εν ρολ με τον Καλαϊτζίδη και παίρνοντας και και φάουλ έγραψε το 89-88, αστοχώντας στη βολή, αλλά μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Γιαννακίδης με τρίποντο έγραψε το 92-88. Ο Νίκος Βετούλας απέσυρε τον Κατούφα ξανά βάζοντας τον Σάφτενααρ, με τον Τζααγκαράκη να τον ψάχνει και να κάνει λάθος, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη. Για τον Ιωνικό από 15 πόντους είχαν Καράμπουλας (11/11 βολές) και Δημητριάδης (2/3 διπ., 2/4 τριπ., 9 ριμπ.), ενώ 12 πόντους είχαν Λιακόπουλος (6/7 διπ.) και Σάφτενααρ (5/7 διπ.). Μειονέκτημα για τον Ιωνικό οι μόλις 13 ασίστ και τα 18 λάθη.

Την καλύτερη του περίοδο διάγει το Ψυχικό, το οποίο πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, «σκόρπισε» το Μαρούσι, κερδίζοντας το με 89-71, και φτάνοντας στις 6 νίκες, βλέποντας πλέι οφς. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε 13/27 τρίποντα, με τους Αρσενόπουλο (26 π., 5/6 διπ., 3/9 τριπ.) και Μάντζαρη (19 π., 3/4 διπ., 3/5 τριπ.) να στήνουν το δικό τους πάρτι. Αναφορικά με το παιχνίδι, η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα έβαλα τα πράγματα στην θέση τους από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 36-10 στο 9′, ενώ με καλάθι του Μάντζαρη στο 11′, ανέβασε την διαφορά και στο +28 (41-13), βάζοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.