Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Φίλιππος Βέροιας, κέρδισε και τον πρωτοπόρο ΑΟ Αγρινίου! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με μια πολύ μεγάλη νίκη ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για το 2018 ο Φίλιππος Βέροιας.

Η ομάδα της Ημαθίας, μετά από μια σπουδαία εμφάνιση, επικράτησε με 79-74 του ΑΟ Αγρινίου, που πριν το ματς βρισκόταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 9 νίκες και μία ήττα!

Η σημερινή επικράτηση φανέρωσε το εξαιρετικό momentum των “ερυθρολεύκων”, που βρίσκονται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα ισόβαθμους με τον Ερμή Λαγκαδά αλλά και τη Νίκη Βόλου.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στο 3ο λεπτό με 0-7 σερί για την ομάδα του Αγρινίου κάτι που ανάγκασε τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Φιλίππου ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 4-7 στο 5’ ενώ στο 8’ ισοφάρισαν σε 12-12. Οι φιλοξενούμενοι στο 9′ προηγήθηκαν με 15-18 και το δεκάλεπτο τελείωσε υπέρ τους με 16-20.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την ομάδα του Φιλίππου να παίζει πολύ καλή και ασφυκτική άμυνα και να κυριαρχεί. Ροκάνισε την διαφορά και ισοφάρισε εκ νέου στο 14’ σε 26-26. Ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 29-26 ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 37-31.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στο +8 (39-31) αλλά το Αγρίνιο μείωσε σε 39-38 στο 24′. Στο 26′ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 47-41 και στο 30′ το σκορ έγινε 59-52. Η ομάδα του Γκίμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 34′ ανέβασε την διαφορά στους +10 67-57. Οι παίκτες του Διαμαντάκου μείωσαν στο 38′ σε 67-65 με σερί 0-8 και δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 77-74. Οι γηπεδούχοι όμως διατηρήσαν την ψυχραιμία τους και με σκορ 79-74 πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα : 16-20, 37-31, 59-52, 79-74

Διαιτητές : Θεοδώρου-Γαζέτας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 17, Σισμάνης 11 (1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 8 (2), Βάλλιος 3, Κοθράς 13 (3), Καβαργύρης, Παραπούρας 14 (3), Καντάρκος 5.

AO ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος) : Τασόπουλος 10, Μπερερής, Μιχάλογλου 20 (1), Καπινιάρης 14, Χρήστου, Τσατάς 2, Σταμούλης, Γκρέκας 11 (1), Μήτσου 8 (1), Ψαράς 3 (1), Σαρρής 3, Σταμίρης.

Στα άλλα παιχνίδια, το Ανατόλια δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του ουραγού Μακεδονικού ενώ η ΧΑΝΘ ήταν η νικήτρια της τρίτης θέσης, καθώς επικράτησε με 70-66 των Μαχητών Πεύκων.