Εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Διομήδη ο Φίλιππος Βέροιας

Ο Διομήδης Άργους υποδέχτηκε τον Φίλιππο Βέροιας για τη 14η αγωνιστική της Handball Premier σε έναν αγώνα που είχε νικητές τους γηπεδούχους.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, στο πρώτο μέρος του αγώνα και οι δύο ομάδες «πάλεψαν» στα ίσα και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 8-7. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άργους μπήκε δυναμικά και με την πολύ καλή άμυνα κατάφερε να αφήσει τον Φίλιππο αρκετά λεπτά χωρίς γκολ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν 18 φορές σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν μόνο 8 γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό 26-15.

Για τον Διομήδη κορυφαίοι με 4 γκολ ήταν οι Κρεμαστιώτης, Χαντέλης, Τότος και Τσάτσας ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Ζλατάνου που κατάφερε δύο αποκρούσεις σε πέναλτι και αρκετές σε ελεύθερα σουτ. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο ήταν ο Κωστακίδης με 7 γκολ.

Για τους «Λύκους» επιστροφή έκαναν ο αριστερός εξτρέμ Χρήστος Αργυρού, ενώ χρησιμοποιήθηκε και ο Κύπριος περιφερειακός Δημήτρης Μπότσαρης. Ο προπονητής του Φιλίππου, Ευθύμης Πηλαλίδης δεν μπόρεσε να βρεθεί στη Νέα Κίο για σοβαρό προσωπικό λόγο.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-15

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 5-4, 6-5, 6-7, 8-7 (ημχ) 12-10, 15-10, 17-11, 20-11, 22-12, 26-15

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 2, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος 4, Χαντέλης 4, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης 3, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 4, Αναγνωστόπουλος.

Φίλιππος Βέροιας: Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Τόλιος – Ανταλης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 1/3