Σπουδαίο “διπλό” του ΦΟ Αριδαίας στην Κατερίνη

Σπουδαία νίκη για τον ΦΟ Αριδαίας στην Κατερίνη, που τον διατηρεί στην κορυφή της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, μετά από 15 αγώνες.

Όπως αναφέρει το katerinisport, η ΑΓΕ Πιερίας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική παρά τις δύο σημαντικές απουσίες (Καραγιάννης και Μωυσίδης) που είχε στην περιφέρεια, ωστόσο λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Αριδαία, η οποία επέβαλε το ρυθμό της μετά το 28’ κι έφτασε σε μία δίκαια επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά τη διαφορά να μην υπερβαίνει τους τέσσερις πόντους σε κανένα σημείο και η ολοκλήρωσή του βρήκε την ομάδα της Κατερίνης μπροστά στο σκορ με 20-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να έχουν το προβάδισμα, αλλά την Αριδαία να βρίσκεται κοντά στο σκορ και τη διαφορά να μην ξεπερνά τους τέσσερις πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-33.

Η ομάδα της Κατερίνης μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 41-35 στο 21’ 50”, με την Αριδαία να παίρνει στα χέρια της τον έλεγχο στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και να προσπερνά με 51-52 στο 27’ 42” και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 54-60 χάρη σε ένα σερί επτά πόντων στο διάστημα μεταξύ 28’ 12” και 29’ 04”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αριδαία έφτασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο επίπεδο στο 32’ 11”, όταν και προηγήθηκε με 54-64 και τη διεύρυνε στην συνέχεια φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 74-83.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-33, 54-60, 74-83.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Χαρισσόπουλος 20, Μέλιος 9 (2), Παπάς, Ποσναχίδης, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 13, Βουλγαράκης 9 (1), Καρυώτης, Κουρκούτας 17, Βλάχος, Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 6 (2).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου, Πέτκος 2, Τοπαλίδης 26, Νταούτι, Μπεγλόπουλος 11 (1), Παπαβραάμ 6, Αβραμίδης 6 (1), Υποδηματόπουλος, Ζέρζης 18 (1), Κληντσάρης 14 (2), Μακρόπουλος.