“Διπλό” στην Κρήτη για την Παναχαϊκή (βαθμολογία)

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη για την Παναχαϊκή επί του Ηροδότου, με 1-0 στο φινάλε της 14ης στροφής του πρωταθλήματος.

Το γκολ του Μπαστακού στο 3ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Παναχαϊκή με τον Ηρόδοτο να γνωρίζει την ήττα και να παραμένει τρεις βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι “ζόρισε” από νωρίς για τον Ηρόδοτο όταν ο Μπαστακός κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Κασμερίδη. Το γκολ αποδιοργάνωσε πλήρως τον Ηρόδοτο που «έφαγε» ένα ολόκληρο ημίχρονο δίχως να καταφέρει να γίνει απειλητικός προς την εστία του Σούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Λυρώνης τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο παιχνίδι όποιον επιθετικό είχε στον πάγκο ωστόσο το γκολ δεν ήρθε. Ο Ηρόδοτος βέβαια έγινε πιεστικός από το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου ωστόσο απουσίασε η μεγάλη ευκαιρία για να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

το φιλμ του αγώνα στο patragoal.gr

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός, Ζιώγας (32΄ λ.τ. Τουγλής), Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Αργκιλέσι, Μουκίδης (78΄ Αμαραντίδης), Νύκταρης, Ζαμπορόφσκι (59΄ Αγγελούδης), Γκούφας, Σιαλμάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πλέγας, Αργυρόπουλος, Κολ (60΄ Μουστακόπουλος), Ελευθεριάδης (68΄ Μαυριάς), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (74΄ Μωραίτης).