Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας η ΑΕΚ!

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το κύπελλο Ελλάδος θα έχει η ΑΕΚ, η οποία νίκησε στην έδρα του τον Διομήδη με 23-14 στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, το σημερινό παιχνίδι ίσως και να ήταν μια τυπική διαδικασία καθώς η ΑΕΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι με 10 τέρματα. Έτσι τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα εξ΄αρχής για τον Διομήδη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, όμως η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή ότι δεν είχε καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πήρε το προβάδισμα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «Λύκους». Η Ένωση μπήκε στα αποδυτήρια με το υπερ της 13-8.

Στο δέυτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην άνετη νίκη-πρόκριση.

Πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό με τον Ολυμπιακό να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα λόγω των 8 τερμάτων διαφοράς από το πρώτο παιχνίδι.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΚ 14-23

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 5-9, 5-10, 6-12, 8-13 (ημχ.) 11-15, 11-17, 11-18, 12-19, 13-20, 14-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 1, Παπαντωνόπουλος, Γιαννόπουλος 2, χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού, Χερουβείμ 3, Ζλατάνος, Μπότσαρης 2, Μπινιάρης, Χρόνης, Τσάτσας 1, Σμυρνιώτης 1.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 1, Νταρσουλάντ, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 2/3-0/0