Φουλ για play off ο Αιγινιακός, 65-56 στην Αλεξάνδρεια!

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 65-56 της Αλεξάνδρειας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Πιερίας ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και βλέπει με καλύτερες αξιώσεις το πλασάρισμα της στην τετράδα, ενώ μετά τα σημερινά αποτελέσματα οι “πράσινοι” της Ημαθίας βρίσκονται στην 5η θέση.

Όπως αναφέρει το katerinisport, ο Αιγινιακός μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα κι έχοντας υψηλά ποσοστά στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 27-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια προσπάθησε να ισορροπήσει αλλά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στο 40-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα σε 53-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερη, μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψεις τη διεκδίκηση της νίκης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 65-56 υπέρ του Αιγινιακού.

Δεκάλεπτα: 15-27, 28-40, 34-53, 56-65.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Σιδηρόπουλος): Μπαλιάκας 6, Σιδηρόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 5 (1), Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 18, Σιτσάνης 9, Παπαγερίδης, Καρκάρας 9 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 3, Χερκελετζής, Μπίσκας 6.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 19 (5), Αργυρόπουλος 17 (2), Κοιλιάς, Βουλτσίδης 15 (3), Μελίδης 5, Βουτσακόπουλος 5, Γιουμούκης, Κομπατσιάρης, Καλαβρινός.