Εντυπωσιακός Άρης στην Τρίπολη, στο +4 από την έκτη θέση! (βαθμολογία)

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στην Τρίπολη και με τρία γκολ στο πρώτο μέρος πήρε την μεγάλη νίκη (3-0) απέναντι στον Αστέρα, η οποία τον εδραιώνει στην πεντάδα! Λάρσον, Ντιγκινί και Γκαρσία τα γκολ.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ, ο Άρης ήθελε ακόμα περισσότερο τη νίκη επί του Αστέρα στην Τρίπολη, προκειμένου να ξεφύγει 4 βαθμούς από τους «πράσινους» στην… μάχη για την πεντάδα. Οι «κίτρινοι» έδειξαν και στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης πόσο ήθελαν αυτό το ματς και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση σε ένα ημίχρονο, επικράτησαν με 3-0 πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Μια νίκη που τους έφερε στους 32 βαθμούς, τέσσερις όπως αναφέραμε παραπάνω από το «τριφύλλι». Από την άλλη οι Αρκάδες έμειναν στους 21 βαθμούς χωρίς ειδικά στο πρώτο ματς να κάνουν κάτι στο ματς και πλέον αν δεν προσέξουν δεν είναι καθόλου απίθανο να κινδυνέψουν, αναφορικά με την παραμονή τους στην κατηγορία.

το φιλμ του αγώνα στο gazzetta.gr

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (85′ Δουβίκας), Φερνάντεθ (70′ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (57′ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (74′ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Τόνσο (84′ Βέλεθ).