Με νίκες συνέχισαν Ηρακλής και Ιπποκράτης Κω

Στην ένατη νίκη του στο Ιβανώφειο έφτασε ο ο Ηρακλής.

Η “Γηραίος” επικράτησε του Αμαρουσίου με 85-62, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όταν ο μέτριος Ηρακλής στο πρώτο ημίχρονο, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-11, και έχοντας αιχμές για ένα ακόμη παιχνίδι τους Ρουτκάουσκας (15 π., 8 ριμπ.) και Κακαρούδη (15 π.), έφτασε στη νίκη, κρατώντας δική του την δεύτερη θέση.

Στην Κω, ο Ιπποκράτης κατάφερε με ένα ξέσπασμα από τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο, να φτάσει σε μια υπέρ πολύτιμη νίκη, με 79-71 επί της Καρδίτσας, που τον κρατάει για τα καλά σε τροχιά πλέι οφς.

Καθοριστικός για τη νίκη ο Χατζηνικόλας με δυο τρίποντα, και ο Ναούμης, ο οποίος με το δικό του πρώτο σήμανε την θέληση των γηπεδούχων να μετατρέψουν το 65-64, σε 74-66 και να πάρουν το ροζ φύλλο.