B ΕΠΣ Ημαθίας - Α ΕΠΣ Ημαθίας

Το ζευγάρι του τελικού στο Σχολικό Πρωτάθλημα Αλεξάνδρειας

Παράλληλα με τους αγώνες των Σχολείων της Βέροιας, διεξήχθησαν σήμερα (26/2) οι ημιτελικοί αγώνες στην πόλη της Αλεξάνδρειας.

Στο πρώτο χρονικά ματς στο ηλιόλουστο ΔΑΚ, το ΓΕΛ Μελίκης επικράτησε με σκορ 5-1, σημειώνοντας μάλιστα ανατροπή στο σκορ καθώς το ΓΕΛ Πλατέος ήταν αυτό που προηγήθηκε στο σκορ στο 14ο λεπτό με αυτογκόλ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Στο 23′ ο Θυμιόπουλος έφερε το ματς στα ίσια για το ΓΕΛ Μελίκης και ακολούθησαν άλλα τέσσερα γκολ και συγκεκριμένα με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Κουκουλιάντα στο 29′ και στο 41′ αντίστοιχα, του Τριανταφύλλου δύο λεπτά αργότερα και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Θυμιόπουλος στο 57′

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Φάνης Δημόπουλος, εκπαιδευτικός.

ΓΕΛ Πλατέος : Καλιάγρας, Μηνούδης, Γκούγκουρας, Κουρουτζής, Παπαδόπουλος Ε., Παπαδόπουλος Α., Μαρκατόπουλος, Δελαντώνης, Σακαρέκος, Σαϊτίδης, Πουλίτσας. Στον πάγκο και οι Ρίγκερς, Γιοβανόπουλος, Ζαραμπούκας

ΓΕΛ Μελίκης : Μπουκουβάλας, Αλέσι, Τσιλίκας, Κουκουλιάντας, Μπατσίλας, Θυμιόπουλος, Τριανταφύλλου, Λαναράς, Μπουκουβάλας Α., Μπιτόπουλος, Κουτσαμπασόπουλος. Στον πάγκο και ο Ντάνος.

Ο άλλος ημιτελικός είχε δραματική εξέλιξη και κρίθηκε στα πέναλτι. Το 1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας αναδείχτηκε ισόπαλο 2-2 με το ΕΠΑΛ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη “ρώσικη ρουλέτα” εκεί όπου το ΓΕΛ προκρίθηκε στον τελικό με σκορ 6-5.

Το ΕΠΑΛ προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Θεοδώρου, το ΓΕΛ ισοφάρισε στο 54′ με τον Πασχάλη, ένα λεπτό αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Παλασλή και το τελικό 2-2 διαμόρφωσε για το ΕΠΑΛ ο Βουλγαράκης στο 66′.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Πέτρος Πούλιος, εκπαιδευτικός. Ιατρός αγώνων ο Κυριάκος Γατουρτζίδης

1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας : Βολωνάκης, Δελήβος Φ., Δελήβος Κ., Λαζής, Πασχάλης, Βουλγαρόπουλος, Ματόπουλος, Μιχαλακάκης, Παναπακίδης, Τζιλόπουλος, Χρυσάφης. Στον πάγκο και οι Ηλιόπουλος, Καραγκούνης, Παλασλής, Κυριαζόπουλος, Συμεωνίδης, Στανίτσας

ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας : Ματράκας, Τσούκης, Κούκλας Π., Κούκλας Χ., Αναστασόπουλος, Τσομίδης, Βουλγαράκης, Θεοδώρου, Χαρίζι, Ζυμάρας, Πατρίκας. Στον πάγκο και οι Κουκουσίτσας, Στεργιόπουλος, Τσολακόπουλος, Λαμπρόπουλος, Τσιαπανίτης