Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Φίλιππος Βέροιας

Εύκολο απόγευμα για τον Φίλιππο Βέροιας που με τελικό σκορ 71-57 νίκησε τον Φαίακα Κέρκυρας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Στα πρώτα λεπτά Φίλιππος και Φαίακας συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7’ όπου ο Παραπούρας έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φίλιππο με 11-8.

Ακολούθησε το τρίποντο του Κοθρά και η ατομική ενέργεια του Σουτζόπουλου για να γίνει το 16-9. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 24-15. Οι παίκτες του Φιλίππου απέκτησαν πλήρως την κυριαρχία του παιχνιδιού και στο 13 το σκορ έγινε 30-15 με το ημίχρονο να τελειώνει με 37-26.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου είχε πολλά λάθη στην επίθεση και χαμένα αμυντικά με τους στους παίκτες του Φαίακα να κάνουν ένα ξέσπασμα και να μειώνουν σε 41-34 στο 25’. Η ομάδα της Βέροιας ισορρόπησε το παιχνίδι και με ψυχραιμία του Ευθύμη Κοθρά και τα τρίποντα του Βασίλη Βάλλιου (6/7) ανέβασε και πάλι την διαφορά (55-39 στο 29).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ο Φίλιππος στο 34’ πήρε διαφορά 20 πόντων (64-44) και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι με τελικό σκορ 71-57.

Ο Δημήτρης Γκίμας στο τελευταίο τετράλεπτο χρησιμοποίησε στο παιχνίδι Πονόπουλο, Καβαργύρη, Τσεσμετζίδη και Γιαντσιδιώτη.

Δεκάλεπτα : 24-15, 37-26, 58-41, 71-57

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης 4, Σισμάνης, Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 18 (6), Τσιακλαγκανος 9 (1), Καβαργύρης, Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 13 (2), Σουτζόπουλος 6, Καντάρκος.

Φαίακας Κέρκυρας (Ματενίδης): Κατέχης, Γρίψιος 8, Ματενίδης, Νεδέλκος, Σιώπης 10 (2), Σπιτιέρης, Πεταλωτής 15 (1), Νίκας 15 (2), Ταουσάνης 9