Δύσκολη νίκη στη Θεσσαλονίκη για τον Φίλιππο Βέροιας, ήττες για Αγρίνιο και Ελευθερούπολη (αποτελέσματα, βαθμολογία 22ης αγωνιστικής)

Δύσκολη νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας απέναντι στον Μακεδονικό με τελικό σκορ 84-80.

Η ομάδα του Γκίμα έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 10΄ με 17-22 και το ημίχρονο τελείωσε με με την ομάδα του Φιλίππου να έχει προβάδισμα 12 πόντων (37-49).

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η ομάδα του Μακεδονικού μπήκε ξανά στο παιχνίδι, ισοφάρισε στο 30′ σε 60-60 ενώ στο 35′ πήρε διαφορά 10 πόντων (78-68) με την ομάδα του Γκίμα να χάνει Κοθρά, Βάλλιο και Παραπούρα με πέντε φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους παίκτες του Φιλίππου με περίσσια αυταπάρνηση να κάνουν την ολική ανατροπή και να παίρνουν μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη.

Δεκάλεπτα : 17-22, 37-49, 60-60, 80-84

Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18 (1), Κοντσές 2, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 14, Τσινόπουλος 16 (2), Κομμάτας, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 22 (2), Καλογεράτος, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 11, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 3 (1), Πονόπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιός, Τσιακλαγκάνος 11, Καβαργύρης, Κοθράς 26 (2), Παραπούρας 8 (2), Σουτζόπουλος 16(1), Καντάρκος 4.

Από τα άλλα παιχνίδια, ξεχώρισε η νίκη της Νίκης Βόλου επί του δεύτερου ΑΟ Αγρινίου αλλά και του Έσπερου Λαμίας επί της Ελευθερούπολης, ενώ νίκη παραμονής σημείωσε ο Φαίακας Κέρκυρας που επικράτησε με 80-73 της Γέφυρας.