Οριστική παραμονή στην κατηγορία για την ΑΓΕ Πιερίας, δύσβατος ο δρόμος για τον Αετό Κιλκίς

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 66-60 του Αετού Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, σε έναν αγώνα στον οποίο και οι δύο αντίπαλοι αναζητούσαν τη νίκη, η ΑΓΕ Πιερίας για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία και ο Αετός Κιλκίς για να αποφύγει τη 11η θέση η οποία πιθανότατα θα οδηγήσει στην Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο, η ΑΓΕ Πιερίας ήταν αυτή που κατέκτησε το φύλλο αγώνα κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, όντας πιο συγκεντρωμένη και πιο ψύχραιμη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες πέντε φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, άλλες επτά το προβάδισμα άλλαξε πλευρά, ενώ καμία ομάδα δεν απέκτησε προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 15-14 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, όπου είχαμε άλλες έξι εναλλαγές στο προβάδισμα και μία ισοπαλία, με την ομάδα της Κατερίνης να αποκτά στην συνέχεια προβάδισμα πέντε πόντων (29-24) στο 15’ 32” χάρη σε ένα επιμέρους 7-2. Ο Αετός Κιλκίς ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι, μείωσε ξανά στον πόντο (33-32) στο 19’ 05” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 36-32 υπέρ της γηπεδούχου.

Πόντο πόντο πήγαν οι ομάδες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να δυναμώνουν όσο περνά η ώρα και το τέλος του βρήκε την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 47-45.

Στο 32’ 27” o Αετός Κιλκίς πήρε προβάδισμα τριών πόντων (47-50), με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να απαντούν και με ένα σερί πέντε πόντων και να προσπερνούν με 54-52 στο 35’ 49”. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με τη γηπεδούχο να κάνει το 63-58 στο 38,9” πριν τη λήξη και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-60.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ΑΓΕ Πιερίας εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ ο Αετός Κιλκίς ελπίζει σε ένα θαύμα, καθώς η παραμονή του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσες ομάδες της ΕΚΑΣΚΕΜ θα υποβιβαστούν από τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 36-32, 47-45, 66-60.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 9, Αποστόλου, Παπάς, Ζαπαντιώτης, Ασαρίδης, Βουλγαράκης 22 (3), Καρυώτης, Κουρκούτας 26 (1), Σόκας, Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος 8 (2), Γαβαλάς 1.

Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 2, Νταμοτσίδης 3 (1), Γκιζέλης 19 (4), Φιλιππίδης 6, Χειρούλης, Ιατρού 4, Κόγιας 11, Βακουφτσής 10, Μαργαριτίδης, Αμοιρίδης 5 (1).