Άνοδος στην Α2 για το Ανατόλια, συνεχίζεται η μάχη για τη 2η θέση (αποτελέσματα, βαθμολογία 25ης αγωνιστικής)

Ιστορία έγραψε το Ανατόλια μετά και την εύκολη επικράτηση του επί του Φαίακα Κέρκυρας που κατέκτησε την άνοδο στην Α2. Με νίκες συνέχισαν Αγρίνιο και Ελευθερούπολη συνεχίζοντας τη μάχη της 2ης θέσης. Συνεχίζεται η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Με τη σημερινή του νίκη (και μάλιστα με κάτι παραπάνω από double score) το Ανατόλια έφτασε το 23-2 και εξασφάλισε την άνοδο του στην Α2 της νέας περιόδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατακτά απόλυτα δίκαια τον τίτλο και με τη φετινή της παρουσία, φανέρωσε την εξαιρετική δουλειά που έγινε από την προετοιμασία του καλοκαιριού.

Μεγάλη είναι η μάχη για τη δεύτερη θέση, για την οποία ερίζουν τέσσερις ομάδες. Άπαντες συνέχισαν με νίκες στη σημερινή 25η αγωνιστική ενώ δραματική είναι η εξέλιξη όσον αφορά αυτές που θα παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Για μια ακόμη αγωνιστική, ο Φίλιππος Βέροιας απέδωσε σύμφωνα με τις δυνατότητες του και επικράτησε με 71-63 του ΓΣ Φαρσάλων. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με την ομάδα της Βέροιας να είναι πιο ψύχραιμη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές Γκιουλέκα και Δέσπο προηγήθηκαν με 8-11 στο 5’ αλλά γρήγορα ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 11-11. Τα Φάρσαλα με πόντους 2-7, πήραν μια διαφορά στο 8’ (13-18) αλλά με δυο τρίποντα ο Κοθράς μείωσε σε 19-20, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε με 24-20 στο 12’ οι φιλοξενούμενοι όμως με 0-6 έκαναν το 24-26. Με σουτ από την περιφέρεια ο Φίλιππος πήρε και πάλι προβάδισμα με 37-30 στο 18’ αλλά τα Φάρσαλα μείωσαν 15’’ πριν το ημίχρονο σε 37-35.

Στο 28′ η διαφορά για τον Φίλιππος πήγε στο+8 (46-38) ενώ στο 29’ έγινε το 51-42 για την ομάδα του Γκίμα η οποία με πολύ καλή άμυνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σε 51-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με σερί 0-12 τα Φάρσαλα πέρασαν μπροστά στο 35′ με 55-59. Ο Καντάρκος με ψυχραιμία μείωσε σε 57-59 με βολές. Το ίδιο έκανε και ο Ευθύμης Κοθράς μειώνοντας σε 59-61 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61. Από εκεί και πέρα ο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε την μεγάλη νίκη με 71-63.

Δεκάλεπτα : 19-20, 37-35, 51-47, 71-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 5 (1), Πονόπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιός 3 (1), Τσιακλαγκάνος 3, Καβαργύρης, Κοθράς 37 (5), Παραπούρας 8 (2), Σουτζόπουλος 6, Καντάρκος 9.

ΓΣ Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6 (2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17 (3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4