Ήττα στην παράταση για τον Φίλιππο στο Αγρίνιο, σπουδαίο ροζ φύλλο για τη Νίκη Βόλου

Στην παράταση έχασε η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από το Αγρίνιο για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού τελείωσε με σκορ 78-78.

Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας προηγήθηκε στο 10′ με 15-28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μείωσαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα πόντο διαφορά (41-42).

Στο 30′ ο Φίλιππος συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 65-66. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν δραματικά με το παιχνίδι να οδηγείτε στην παράταση (78-78 κ.α) όπου και εκεί οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 15-28, 41-42, 65-66, 78-78, 89-85

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3).

Στα άλλα ματς, χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση από τον ουραγό Μακεδονικό, το Ανατόλια πήρε μια εύκολη νίκη με 86-61εκτός έδρας στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί του και παραμένοντας μόνο πρώτο στην κορυφή της κατάταξης.

Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε η Νίκη Βόλου, η οποία “υπέταξε” την Ελευθερούπολη με 76-73,κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής και αναγκάζοντας τους ηττημένους να χάσουν έδαφος στη μάχη της δεύτερης θέσης.

Νίκη-ανάσα πήρε το Στρατώνι, επικρατώντας σχετικά εύκολα της Χαλκηδόνας με 86-76, αποτέλεσμα που τού δίνει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, ενώ ο Ερμής Λαγκαδά πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τον Φαίκα Κέρκυρας (88-54 εκτός έδρας), ωστόσο παραμένει στην 5η θέση μαζί με τους Μαχητές, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση της ΧΑΝΘ με 56-51, έπειτα από μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με φόντο την παραμονή πανηγύρισαν οι Ίκαροι Σερρών, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στη Λαμία με 70-68 επί του τοπικού Εσπέρου, όπως επίσης τα Φάρσαλα, τα οποία υπερασπίστηκαν την έδρα τους κόντρα στη Γέφυρα (90-69), που παλεύει επίσης για την παραμονή της στην κατηγορία.