Κατηγορίες
Basket

Ο Πιερικός Αρχέλαος στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Εφήβων

Από 20 έως και 24 Απριλίου διεξάγονται οι αγώνες του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Στη διοργάνωση θα συμμετέχει ο Πιερικός Αρχέλαος αλλά και οι Πρωτέας Γρεβενών, Ασπίδα Ξάνθης, Αετοί Λάρισας, Νικόπολης Πρέβεζας και Νέα Μουδανιά, με την ομάδα που θα κατακτήσει την πρώτη θέση να παίρνει την πρόκριση για την τελική φάση, η οποία θα διεξαχθεί στην Ελευθερούπολη από 1 έως και 5 Μαΐου, εκεί όπου ήδη έχουν προκριθεί το Περιστέρι, ο Ολυμπιακός και ο Άρης Θεσσαλονίκης.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος στέφθηκε Πρωταθλητής Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ για έβδομη φορά τα τελευταία οκτώ χρόνια, με τον Θανάση Τοπούζη στον πάγκο στα πρώτα του προπονητικά βήματα να κατακτά τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και άμεσο του συνεργάτη τον Άρη Ζέρβα, χρησιμοποίησε συνολικά δεκατέσσερις παίκτες, ο οποίοι είχαν άπαντες χρόνο συμμετοχής και στην ανδρική ομάδα, με την πλειοψηφία αυτών να έχουν μάλιστα πρωταγωνιστικό ρόλο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, σε μία ιδιαίτερα γεμάτη χρονιά, μιας και αγωνιζόντουσαν Σάββατο και Κυριακή κατά το μεγαλύτερο μέρος της αγωνιστικής σεζόν.

Οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου :

Ζαρκανέλας Αντώνης
Ζησόπουλος Παναγιώτης
Καλλιφατίδης Γιώργος
Καρυπίδης Στυλιανός
Κουπάντζης Κώστας
Λαγαμτζής Φάνης
Μαλαματίδης Μενέλαος
Μυλοβιανός Άγγελος
Μπόζογλου Νίκος
Παπαπέτρου Δημήτρης
Σιδηρόπουλος Χάρης
Σκρέτας Δημήτρης
Τζιοβάρας Κώστας
Τσαλμπούρης Αντώνης

Η πορεία του Πιερικού Αρχέλαου προς τη Β’ φάση:

ΑΚΕ Πιερίας – Πιερικός Αρχέλαος 49-71
Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣΠ Πάνθηρες 67-48
ΓΑΣ Βαφύρας – Πιερικός Αρχέλαος 48-92
Βατανιακός Σάρισα – Πιερικός Αρχέλαος 67-71
Πιερικός Αρχέλαος – ΑΓΕ Πιερίας 66-73
Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς – Πιερικός Αρχέλαος 58-94
Πιερικός Αρχέλαος – ΑΚΕ Πιερίας 69-61
ΓΑΣΠ Πάνθηρες – Πιερικός Αρχέλαος 63-78
Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Βαφύρας 58-38
Πιερικός Αρχέλαος – Βατανιακός Σάρισα 68-46
ΑΓΕ Πιερίας – Πιερικός Αρχέλαος 86-83
Πιερικός Αρχέλαος – Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς 92-36
ΓΑΣ Μελίκης – Πιερικός Αρχέλαος 23-48
Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Μελίκης 65-28
ΑΟΚ Βέροιας – Πιερικός Αρχέλαος 79-80
Πιερικός Αρχέλαος – Άθλος Αλεξάνδρειας 51-50

Το πρόγραμμα του Α’ ομίλου

20/4
14:00 Πρωτέας Γρεβενών – Ασπίδα Ξάνθης
15:45 Αετοί Λάρισας – Πιερικός Αρχέλαος
17:30 Νικόπολη Πρέβεζας – ΠΟ Νέων Μουδανιών

21/4
14:00 ΠΟ Νέων Μουδανιών – Αετοί Λάρισας
15:45 Πιερικός Αρχέλαος – Πρωτέας Γρεβενών
17:30 Ασπίδα Ξάνθης – Νικόπολη Πρέβεζας