Με ένα εντυπωσιακό ντεμπαράζ στο δεύτερο ημίχρονο, 80-51 ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α’ ημίχρονο και να… τρόμαξε, όμως στο β’ ημίχρονο ήταν ασταμάτητος και επικράτησε με το επιβλητικό 80-51.

Όπως αναφέρει το basketblog.gr, ο Ιπποκράτης ήταν αυτός που κέρδισε τις αρχικές εντυπώσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, με τον Ηρακλή να δυσκολεύεται πάρα πολύ επιθετικά και να πετυχαίνει μόλις 11 πόντους. Μάλιστα, το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον “γηραιό”, ο οποίος είδε τον Ιπποκράτη να φτάνει τη διαφορά στο +9 (11-20), όμως το 7-0 σερί των γηπεδούχων σχεδόν ισορρόπησε το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους νησιώτες να έχουν το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-30. Η ανάπαυλα φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για τους Θεσσαλονικείς, με τον Σοκ να δημιουργεί και τον Κακαρούδη να εκτελεί, με αποτέλεσμα για πρώτη φορά να φτάνει η διαφορά στο +10 υπέρ του Ηρακλή. Το φινάλε του αγώνα βρήκε το 2ο στη βαθμολογία Ηρακλή να αυξάνει τη διαφορά και να τη φτάνει ακόμα και στο +30, με τον Ιπποκράτη να “πληρώνει” ουσιαστικά τις ελάχιστες επιλογές από τον πάγκο, κάτι που αποτυπώθηκε στο β’ ημίχρονο με τους μόλις 21 πόντους επιθετικά.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 80-51

Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας-Μπακάλης (Σιμητόπουλος)

Δεκάλεπτα: 11-15, 29-30, 52-42, 80-51

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 5 (1), Αθανασούλας 12, Σοκ 2, Ρουτκάουσκας, Πολυτάρχου 15 (3), Κακαρούδης 23 (3), Αποστολίδης 4, Μπένας 5, Καλαϊτζίδης 5 (1), Γιαννακίδης 7 (1), Τζουγκαράκης 2.

Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 9 (2), Σκούφης, Ναούμης 2, Καλαμπάκας 3 (1), Ασημακόπουλος 4, Χατζηνικόλας 13 (2), Χαρίσης 2, Ψαθάς 11, Μαστόρος 7 (1).