Επιστροφή στις νίκες για τον Ήφαιστο, 73-64 τον Άρη

Την έβδομη θέση της κανονικής περίοδο «κλείδωσε» ο Ήφαιστος που στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής επικράτησε με 73-64 του Άρη στη Λήμνο και έφτασε τις 13 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην τέταρτη περίοδο όταν και κατάφεραν να εδραιώσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Οι παίκτες του Ηφαίστου ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας 14/34 δίποντα και 6/19 τρίποντα ενώ είχαν ακόμα 27/36 βολές, 39 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 μπλοκς.

Από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλονίκης τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές αλλά και 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο Ήφαιστος ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τη συμπλήρωση τριών αγωνιστικών λεπτών προηγήθηκε με 10-0 ενώ στο 7′ ο Έβανς με βολές έκανε το σκορ 17-5. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και κατέβασαν τη διαφορά μειώνοντας σε 18-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σερί του Άρη συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους «κίτρινους» να κάνουν ένα 7-0 και να προσπερνούν με 19-18 στο 12′. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Άρη να ξεφεύγει με 27-30 στο 17′ αλλά τον Ήφαιστο να απαντά με ένα σερί 4-0 και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 31-30.

Ο Άρης με τρίποντο του Μπελ πέρασε και πάλι μπροστά (31-33) όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα καθώς οι Φρειμάνις και Σταμάτης με τρίποντα έκαναν το 44-38. Στο 27′ ο Έβανς πήγε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +8 (48-40) και έκλεισε με αυτό το προβάδισμα και την τρίτη περίοδο (52-44).

Η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να συντηρήσει αυτό το προβάδισμά του σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης με τον Μπελ να σημειώνει πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 63-57 στο 37′ όμως ο Σταμάτης με εύστοχο τρίποντο στο 39′ έκανε το σκορ 70-59. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ήφαιστο να επικρατεί με 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64