Άνετη νίκη για το Περιστέρι κόντρα στον ΠΑΟΚ

Με νίκη, τη 17η συνολικά, ολοκλήρωσε το Περιστέρι Βίκος Cola την κανονική περίοδο αφού επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 83-65.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα διαρκώς μετά το πρώτο τρίλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης που μετά τις τελευταίες απώλειες της (Χάτσερ, Γκάρετ) είχε περιορισμένες επιλογές.

Μετά το αρχικό προβάδισμα με 8-4 για τον ΠΑΟΚ, το Περιστέρι μέσα από την άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, “έτρεξε” σερί 16-3 για να προηγηθεί με 20-11. Ο Δικέφαλος κατάφερε με δύο σουτ στο τέλος της περιόδου από Τζέφερσον και Τσόχλα (τρίποντο λίγο κάτω από το κέντρο στην εκπνοή) να μαζέψει τη διαφορά (20-16).

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-2, βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά (28-18) ενώ μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, άνοιξε ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα” (35-21). Ο ΠΑΟΚ “απάντησε” με σερί 8-0 (35-29) όμως η αντίδραση του δεν άλλαξε τις ισορροπίες αφού οι “κυανοκίτρινοι” ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμα (42-31) και στο τέλος του ημιχρόνου “έχτισαν” τη μέγιστη διαφορά του πρώτου μέρους (51-37).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και την τρίτη περίοδο και εκτελώντας με υψηλά ποσοστά εντός παιδιάς, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 20 (62-42) μετά από πέντε λεπτά δράσης. Παρότι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει, δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους 15 (70-55 στο 28′) αφού έχασε με δύο τεχνικές ποινές σε λίγα δευτερόλεπτα τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι Βίκος Cola ήταν μπροστά με 74-56.

Ήταν φανερό ότι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το Περιστέρι έδειχνε την απαραίτητη συγκέντρωση ενώ ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις για να επιστρέψει. Οι “κυανοκίτρινοι” βρέθηκαν ακόμη και στο +21 (77-56, 81-60) και έφτασαν στην επικράτηση με 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65.