Break στο break η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ με 16/35 τρίποντα έκανε στο Περιστέρι «break» στο «break» με 79-71 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των αναμετρήσεων των Playoffs για τις θέσεις 3-4 της τελικής βαθμολογίας της Basket League με αντίπαλο την τοπική ομάδα.

Η Ένωση είχε σε εξαιρετικό ρυθμό το δίδυμο Γκέιμπ Γιορκ (28 πόντους με 8/13 τρίποντα), Ντούσαν Σάκοτα (23 πόντοι με 6/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και τον Βασίλη Ξανθόπουλο σε μεγάλη μέρα δημιουργικά (12 ασίστ).

Το επιμέρους σκορ 16-2 σε διάστημα 4’ και 30’’ στην τρίτη περίοδο ήταν καθοριστικό για τη νίκη της ΑΕΚ. Το Περιστέρι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 11 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που είχε στην συνάντηση. Ο Μπεν Μπέντιλ τελείωσε το ματς με νταμπλ (17 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

H AEK είχε τον έλεγχο στα πρώτα επτά λεπτά της συνάντησης, αλλά το Περιστέρι ανεβάζοντας την ένταση του σε άμυνα και επίθεση και με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Βασίλη Μουράτου, προσπέρασε με 18-15, 34’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ένωση απάντησε με καλάθι του Νίκου Ρογκαβόπουλου (18-17), με 4’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με σερί 10-0 σε διάστημα δύο λεπτών με δύο τρίποντα του Μπεν Μπέντιλ, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (28-17), στα πρώτα τρεισίμιση. Το Περιστέρι με ωραίες συνεργασίες προηγήθηκε ξανά με 11 (34-23) στο 16’, όμως, η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο τρίποντα του Γκέιμπ Γιορκ και ένα του Ντελρόϊ Τζέϊμς μείωσε σε 36-32 στο 19’.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (39-32) ύστερα από τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη. Το Περιστέρι διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους (45-37), όμως, στην συνέχεια η πολύ εύστοχη από μακριά Ένωση κυριάρχησε. Με επιμέρους σκορ 16-2 με τρία τρίποντα του Σάκοτα και ένα του Χάρη Γιαννόπουλου, ξέφυγε με 53-47 στο 27’.

Με την βοήθεια του Τρέβορ Εμπάκουε, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (59-52) με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιορκ με την εκπνοή του δεκάλεπτου. Η τελευταία περίοδος άρχισε με νέο τρίποντο του Γιορκ και την διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό για την Ένωση (62-52).

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Μπεντιλ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου κατέβασαν την διαφορά στους 4 (71-67) με 2’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, όμως, το όγδοο τρίποντο του Γιορκ «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (74-67, 1’ και 21’’ πριν το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.