Μεγάλη εμφάνιση από τη Μιχαέλα στα Ιωάννινα και πρώτη θέση!

Η Μιχαέλα Λάκη ολοκλήρωσε τη φανταστική της εβδομάδα στα Ιωάννινα χωρίς να χάσει σετ και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο διεθνές τουρνουά της ITF, Ioannina Cup.

Όπως αναφέρει το tennisnews, sτον σημερινό τελικό, η 14χρονη Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε της Daria Shalamanova από τη Βουλγαρία με 6-4, 6-2.

Ήταν μια άψογη εβδομάδα από τη Μιχαέλα, που στον 1ο γύρο απέκλεισε την Ιταλίδα Vittoria Modesti με 6-3, 6-1, στον 2ο γύρο τη Βάλια Σαμαρά με 7-6 (3), 6-1, στα προημιτελικά κέρδισε τη Βουλγάρα Denislava Glushkova με 6-1, 6-1 και στα ημιτελικά την Αμερικανίδα Violeta Martinez με 6-2, 6-1.

Στα 14 της μόλις χρόνια, έφτασε τους 3 τίτλους στα μονά στο ITF World Tennis Tour Juniors, μετά από τους συνεχόμενους τίτλους που είχε κερδίσει πέρσι τον Σεπτέμβριο και Οκτώβριο στο Mytilene Junior Cup της Μυτιλήνης και στο Rhodes Cup Junior της Ρόδου.

Και τα δυο αυτά τουρνουά ανήκουν στην κατηγορία Grade 5 της ITF, ενώ το τουρνουά των Ιωαννίνων που κατέκτησε σήμερα ανήκει στην Grade 4 κατηγορία της ITF.