Κύπελλο Ελλάδος

Εδεσσαϊκός – Θερμαϊκός Θέρμης 1-2

Δεν τα κατάφερε ο Εδεσσαϊκός καθώς γνώρισε πικρή ήττα μέσα στην Έδεσσα με σκορ 2-1 από τον Θερμαϊκό Θέρμης και αποκλείστηκε από τον θεσμό του κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν καλό παρά την ζέστη που επικρατούσε με τον Εδεσσαϊκό να είναι καλός στο πρώτο ημίχρονο και να δείχνει ότι μπορεί την πρόκριση, ωστόσο στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, αφού ο Θερμαϊκός πέρασε μπροστά έψαξε το γκολ και τελικά όχι μόνο ισοφάρισε αλλά κατάφερε με ένα ακόμα τέρμα να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την πρόκριση.

Φάσεις και γκολ όπως τις περιγράφει το Pellasports

Στο 20’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν ο Κράβαρης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βασιλειάδη.

Στο 24’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Γιάννη Παντελιδη.

Στο 36’ σουτ του Γιάννη Παντελιδη από καλή θέση περνάει ψηλά άουτ.

Στο 45’ κεφαλιά του Τάσου Παπουτσίδη αποκρούει ο τερματοφύλακας του Θερμαϊκού.

Στο 49’ σουτ του Γιώργου Καραδήμου μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

Στο 72’ ο Λεωνίδας Αχαλινόπουλος ισοφαρίζει σε 1-1 για το Θερμαϊκό με μακρινό σουτ.

Στο 77’ εκτέλεση φάουλ του Τάσου Στεφανίδη η μπάλα κοντραρει στο τείχος και καταλήγει στα δίχτυα για να γίνει το 1-2 για τον Θερμαϊκό.

Στο 88’ σουτ του Γιώργου Καραδήμου από καλή θέση περνάει άουτ.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Πάρης Ζουμπούλης): Βασιλειάδης, Μαυρόπουλος. Κιόρτσης, Αβραμίδης, Χαραβητίδης, Πούπης, Τούφας. Παπουτσίδης, Σφέτκος, (65’ Πασσαλής), Παντελίδης (86’ Πέτκος), Καραδήμος.

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ: Παναγιωτίδης, Αγγελίδης, Αχαλινόπουλος, Ράντζα, Φάκκας, Βελισσάρης (54’ Μπαλικτσής), Μαυρομάτης, Στεφανίδης, Κράββαρης (89’ Βλαχόπουλος), Ρ. Μπικιάρης, Ν. Μπικιάρης.