“Κύκνειο άσμα” για τις Κορασίδες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Αν και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από τη Λετονία 60-55 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 στα Σκόπια. Θα αντιμετωπίσει αύριο (27/8) τη Δανία στις 17.30.

Καλύτερη και πάλι ήταν η ελληνική ομάδα στο πρώτο μισό του αγώνα. Έφτασε στο 13-6 (5’30’’) επιτρέποντας στη συνέχεια στην αντίπαλό της να μπει στο παιχνίδι, το οποίο έγινε ντέρμπι για τα επόμενα λεπτά (13-13 στο 6’45’’, 18-18 στο 8’44’’). Τα άσχημα νέα για τον ελληνικό πάγκο ήταν πως οι δύο ψηλές της ομάδας, Παπαδοπούλου και Γρηγοροπούλου, χρέωθηκαν γρήγορα με φάουλ: Τρία η Παπαδοπούλου σε 5’35’’ και δύο η Γρηγοροπούλου σε 3’.

Στο παρκέ κλήθηκε η Άννα Μαρία Πρίφτη, η οποία βοήθησε ουσιαστικά με την Ελλάδα να φτάνει στο +12 (31-20, 16’). Η Λετονία χρησιμοποίησε διαφορετικές άμυνες, πίεσε σε όλο το γήπεδο, αλλά η ελληνική ομάδα έδειχνε να έχει τις λύσεις με την απόσταση να μειώνεται μόνο με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού (33-25).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τη σφραγίδα της Λετονίας που κατάφερε να πλησιάσει στον έναν πόντο (40-39, 27’40’’), πριν Καρατάσιου και Πολυμένη διαμορφώσουν το 46-41 (30’). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου το προβάδισμα άλλαξε χέρια για πρώτη φορά (46-48, 31’32’’) χάρη στο τρίποντο της Κρούμινα, η οποία έγραψε και το 46-50 (32’10’’). Η ελληνική ομάδα επέστρεψε και ισοφάρισε με τις Μποσγανά και Δασκουλίδου (50-50, 35’13’’), αλλά η απάντηση ήταν ένα σερί 8-0 ως το 50-58 (37’10’’). Ήταν ουσιαστικά το σημείο που έκρινε οριστικά το παιχνίδι και έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στους προημιτελικούς στη Λετονία με το τελικό 55-60.

*Η Εθνική Κορασίδων αγωνίστηκε χωρίς την Αθηνά Θεοδοσουλάκη από το 27′ της αναμέτρησης, καθώς δέχθηκε ένα χτύπημα στον τετρακέφαλο την ώρα της αναμέτρησης και δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε. Το ιατρικό επιτελείο θα έχει αύριο τα νεότερα, για το αν θα μπορέσει να αγωνιστεί με τη Δανία ή όχι.

Διαιτητές: Κούκελτσικ (Σλοβακία), Βούλιτς (Κροατία), Πράκς (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-25, 46-41, 55-60.