Στη 10η θέση ο Τεντόγλου

Στον τελικό του μήκους, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα αγωνίστηκε σήμερα ο Μίλτος Τεντόγλου, που ωστόσο δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε.

Ο 21χρονος πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοιχτό και κλειστό στίβο δεν κατάφερε να βρει ένα άλμα ανάλογο των δυνατοτήτων του και με 7,79 μ. (-0,2) στην τρίτη του προσπάθεια κατέλαβε την 10η θέση στον αγώνα.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με 7,77 μ., σε ένα άλμα όπου πάτησε 20 εκ. πίσω από τη βαλβίδα και ήταν άκυρος στην δεύτερη προσπάθεια του. Η πρώτη οχτάδα συμπληρώθηκε με άλμα στα 7,97 μ. που ήταν στις δυνατότητες του αθλητή μας. Ο Τεντόγλου είναι ο κορυφαίος άλτης της Ευρώπης και θα έχει την ευκαιρία στο μέλλον να επιστρέψει και να διεκδικήσει εμφάνιση ανάλογη των δυνατοτήτων του.