60 χρόνια Super League : Σαν σήμερα 5 Οκτωβρίου

1997
Το συναρπαστικότερο τέλος αγώνα Α’ Εθνικής, ίσως να είναι αυτό του αγώνα της Προοδευτικής με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγούνται ως το 89’ με 2-1 (62’ και 70’ Ζαϊμι – 33’ Φρατζέσκος), όταν ο Ζαγοράκης ισοφαρίζει με πέναλτι σε 2-2. Στο επόμενο λεπτό, το 90’, ο Φρατζέσκος κάνει το 2-3. Στις καθυστερήσεις ο Κόλεφ αποκρούει πέναλτι του Φρατζέσκου και ο Αλμανίδης ισοφαρίζει σε 3-3!

1998
Ο Πανιώνιος πετυχαίνει ευρεία νίκη στην Καβάλα με 5-1, με τον Ιρλανδό Γκάρι Χέιλοκ να γίνεται ο πρώτος ξένος παίκτης του που κάνει χατ τρικ εκτός έδρας (7’ σουτ Διγκόζης – 20’ σουτ Φύσσας, 42’ σουτ Χέιλοκ, 48’ σουτ Ιωαννίδης, 54’ σουτ Χέιλοκ, 77’ σουτ Χέιλοκ)

2003
Η Καλλιθέα μετά από πέντε αγώνες χωρίς νίκη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, όχι μόνο τα καταφέρνει με τον Άρη, αλλά πετυχαίνει και την ευρύτερη νίκη εντός έδρας στην ιστορία της στην κατηγορία με 4-0 (6’, 43’ και 90’ Γκέκας, 75’ Τάτσης). Την ίδια μέρα η Χαλκηδόνα κάνει το πρώτο «διπλό» στην ιστορία της με 2-1 επί της ΑΕΚ (90’ Ίβιτς – 55’ Μανουσάκης, 74’ Κορακάκης)

2011
Η ΑΕΚ απομακρύνει τον Μανουέλ Χιμένεθ από την τεχνική ηγεσία της. Είχε κατακτήσει το Κύπελλο το 2011, αλλά οι ήττες από τον ΠΑΟΚ και τη Στουρμ Γκρατς ήταν αποφασιστικές. Την ίδια μέρα αναλαμβάνει ο Νίκος Κωτσένογλου, που έμεινε ως το τέλος της σεζόν.