Επιβλητικό το Περιστέρι στην Κρήτη

Επιβλητικό ήταν το πέρασμα του Περιστερίου από την Κρήτη.

Οι «κυανοκίτρινοι» νίκησαν με 79-60 το Ρέθυμνο έχοντας τον έλεγχο της συνάντησης από την αρχή έως το τέλος και έκαναν το «δύο στα δύο» στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» βασίστηκαν στην πολύ καλή άμυνα τους, που οδήγησε τους γηπεδούχους σε 17 λάθη (έναντι 11), την εξαιρετική ομαδική λειτουργία τους στην επίθεση (19 ασίστ) και την ευστοχία τους στα σουτ δύο πόντων (22/35).

Τρεις παίκτες του Περιστερίου τελείωσαν την συνάντηση πετυχαίνοντας 13 πόντους. Ο Μάικλ Μόρισον με 6/9 δίποντα, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 5/9 σουτ εντός πεδιάς και ο Στίβεν Γκρέϊ με 4/10 σουτ εντός πεδιάς.

Από την πλευρά του Ρεθύμνου προσπάθησαν περισσότερο ο Κόνερ Φράνκαμπ (21 πόντοι με 3/6 τρίποντα) και ο Τζάρβις Γκάρετ (18 πόντοι με 3/5 τρίποντα).

Με σερί 7-0 σε διάστημα λιγότερο του λεπτού και με πέντε πόντους του Βασιλόπουλου, οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν με 18-10 στο 7’. Το Περιστέρι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (25-15) ύστερα από δύο βολές του Χρήστου Σαλούστρου και τρίποντο του Μόουζες Κίνγκσλεϊ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με δύο σερί καλάθια του Γάιου Σκορδίλη και την διαφορά να ανεβαίνει στους 14 (29-15 στο 12’). Το Περιστέρι ξέφυγε με 19 (26-17) δύο λεπτά αργότερα με τρίποντο του Σκούτσι Σμιθ και καλάθι του Μάικλ Μόρισον.

Με κάρφωμα του Μόρισον στον αιφνιδιασμό η διαφορά έφτασε ξανά τους 19 (49-30) στο 23’. Οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 17 πόντους (58-41) με δύο βολές του Στιβ Γκρέϊ, 29’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 11-3 με πρωταγωνιστές του Φράνκαμπ, Γκάρετ και Γουέσλι Γκόρντον και έριξε την διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, σε μονοψήφιο αριθμό (61-52) στο 34’. Το Περιστέρι, όμως, απάντησε με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Ξανθόπουλου, Γκρέϊ και επανέφερε την διαφορά στους 17 (69-52), 4’ και 42’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 22 πόντων (79-57) με δύο βολές του Κωνσταντίνου Γόντικα, με 24’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79.