Εθνικές Ομάδες

Πολύτιμη ισοπαλία με 10 παίκτες για την Εθνική Ελπίδων!

Η Εθνική Ελπίδων κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια στο Μέτσκι Στάντιον της πόλης Κάρβινα και παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 28′ λόγω αποβολής του Κώστα Δημητρίου, απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τσεχία, αποτέλεσμα που μπορεί να φανεί πολύτιμο στην προσπάθεια για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.

Ο Μπουζούκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ήταν ο σκόρερ της Ελλάδας που προηγήθηκε παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ το γκολ της ισοφάρισης των Τσέχων πέτυχε ο Χλότζεκ στο 76′.

Τσεχία: Τζέντλιτσκα, Τσαλούς, Χόλικ, Πλέτσατι, Σάντιλεκ, Μπούχα, Σάσινκα, Σούτσεκ, Μάτουσεκ (74΄ Ρούσεκ), Χλότζεκ, Βάνιτσεκ (62΄ Γιάνοσεκ).

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Νάτσος, Κατράνης, Νικολάου, Ρέτσος, Νταβιώτης, Μπαλογιάννης, Δουβίκας (28΄ Ευαγγέλου), Μπουζούκης (53΄ Λυρατζής), Καμπετσής (84΄ Ιατρούδης), Δημητρίου.