Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό (βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που διατήρησε το αήττητο της μέσα από το ματς με τον Προμηθέα, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Basket League, που ήταν και το πρώτο remake των περσινών πλέι οφ.

Επικράτησε με 99-68 αφού η αντίσταση της αχαϊκής ομάδας κράτησε ουσιαστικά για μία περίοδο.

Οι νικητές επέδειξαν επιθετική πολυφωνία αφού έξι παίκτες τους έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σκόραραν και οι 12. Παράλληλα κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (43 έναντι 33 του Προμηθέα) ενώ έκαναν εντυπωσιακή δουλειά στους λεγόμενους, δευτερεύοντες τομείς της στατιστικής αφού πήραν 26 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (11 είχαν οι φιλοξενούμενοι) και 19 από αιφνιδιασμούς (οχτώ είχε ο Προμηθέας).

Παρά το αρχικό 5-0 των γηπεδούχων, ο Προμηθέα ισορρόπησε γρήγορα για να προηγηθεί με 12-9 στο 5′ και λίγο μετά υπήρχε ισοπαλία στους 15 πόντους. Από εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά. Ο φορμαρισμένος Ντεσόν Τόμας είχε επτά πόντους στα πρώτα επτά λεπτά ενώ από την άλλη πλευρά ο Τσέις Φίλερ έφτασε τους 10 με απόλυτη ευστοχία (2/2δ, 2/2τρ.) αλλά φορτώθηκε με τρία φάουλ (22-17 στο 7′). Οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2, προηγούμενοι με 24-17.

Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 12′ (28-17). Οι γηπεδούχοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας 10 στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού και παίρνοντας 14 πόντους από αυτά. Η “ψαλίδα” άνοιξε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας τους 17 (40-23) στο 17′ και το ημίχρονο έκλεισε με “double-score” (50-25).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να ξεφεύγει ακόμη και με 31 πόντους (59-28 στο 23′) και ο Προμηθέας με ένα σερί 7-0, περιόρισε προσωρινά την απόσταση του από τους γηπεδούχους (59-35 στο 25′). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον ρυθμό τους, επαναφέροντας τη διαφορά στο 30+ (73-40 στο 29′). Η τελευταία περίοδος δεν θα μπορούσε να επιφυλάξει σοβαρές εκπλήξεις, με τους δύο προπονητές να βρίσκουν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο και στους μικρούς των ομάδων τους (Παπαδάκης από τη μία, Μαντζούκας και Καφέζας από την άλλη πλευρά).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68.